photo

Jak dbać o zęby dziecka podczas wakacji?

2018-06-01

Zbliża się czas, na który dzieci wyczekują niemal cały rok. Wakacje - czyli odpoczynek od szkolnych obowiązków i czas na beztroską zabawę. Po rozdaniu świadectw, dzieci z pewnością wybiegną ze szkół z szerokimi uśmiechami, gotowi stawić czoła wakacyjnym przygodom. W tym momencie rodzicom powinna zapalić się tzw. czerwona lampka - brak obowiązków może rozleniwić Wasze pociechy. Jakie mogą być tego skutki? Mogą zacząć lekceważyć zasady, których zwykle na co dzień przestrzegają. Na co powinniście zwrócić uwagę i o czym przypominać swoim pociechom?

Jak dbać o zęby dziecka podczas wakacji?

Więcej wody - szczególnie podczas upałów

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście - zmotywujcie swoje dzieci do regularnego picia wody. To ona świetnie wypłukuje zalegające na zębach resztki pokarmu, zapewnia poprawny poziom pH w ustach oraz oczyszcza szkliwo i dziąsła. Ograniczcie wspólnie picie słodzonych napojów, ponieważ są one głównym wrogiem zdrowych i zadbanych zębów, nie tylko u dzieci, ale również dorosłych.

Mniej słodzonych napojów

Podczas wakacji mamy skłonności do dogadzania sobie. Lody, ciasta, grill - są okej, ale w ograniczonych ilościach. Tak samo jest ze słodzonymi napojami, które kuszą nasze dzieci intensywnym smakiem. Słodkie soczki czy inne napoje słodzone mają niestety destrukcyjny wpływ na uzębienie, szczególnie jeżeli pite są godzinami z butelki. Osłabione przez cukry i barwniki zęby (szczególnie u maluchów) jeszcze bardziej podatne są na próchnicę.

Wieczorne szczotkowanie

Podczas wakacji dzieci zwykle spędzają mnóstwo czasu na świeżym powietrzu, więcej się ruszają w ciągu dnia, a wieczorem wracają padnięte do domu. Wtedy dopada ich zmęczenie i takie obowiązki, jak szczotkowanie zębów odchodzą na boczny plan. Może mieć to bardzo negatywne skutki - podczas snu, gdy resztki jedzenia i napoju osadzają się na zębach, dochodzi do zakwaszenia, a to idealne warunki dla rozwoju bakterii, powstawanie próchnicy i dziur.

Nie unikajcie stomatologa

Pamiętajcie, że zawsze lepiej upewnić się, że zęby dziecka rozwijają się prawidłowo niż narażać je na ból, zwłaszcza podczas takiego fajnego okresu, jakim są wakacje.

Na koniec

Mamy nadzieje, że udało nam się uczulić Was w tej kwestii i wiecie już jak dbać o zęby dziecka podczas wakacji? Zapraszamy również na wizytę kontrolną do naszego Centrum Stomatologii Nowoczesnej. Z chęcią przyjmiemy każdego małego pacjenta!