photo

Ukruszony ząb - jak to możliwe?

2017-06-16

**Częstym problemem pacjentów odwiedzających gabinety stomatologiczne jest ukruszony ząb. Zwykle dotyczy to zębów przednich, a więc siekaczy, przedtrzonowców oraz trzonowców. Z tą przypadłością mogą się spotkać zarówno osoby młode, jak i te w starszym wieku. Czym zatem jest spowodowane kruszenie zębów i dlaczego nie możemy tego lekceważyć? **

Urazy

Przyczyną, na którą często nie mamy wpływu, są różnego rodzaju wypadki. Zwykłe potknięcie może skończyć się ukruszeniem, a w najgorszym przypadku całkowitą utratą zęba. Taka szkoda w jamie ustnej może być również skutkiem napadu padaczki.

Próchnica

Do kruszenia zębów może również doprowadzić znaczący uszczerbek w uzębieniu spowodowany próchnicą. Dlatego nie lekceważ nawet pierwszych objawów tej choroby, jeśli nie chcesz stracić zęba.

Nieprawidłowo wybielone zęby

Jeśli decydujesz się na zabieg wybielania, koniecznie wybierz profesjonalistów - takich jak my! ;) Źle przeprowadzone wybielanie jest efektem osłabienia struktury zęba, a co za tym idzie zwiększenia jego kruchości.

Bruksizm

Uwaga! Osoby, którym to schorzenie nie jest obce, są szczególnie narażone na kruszenie zębów. Bruksizm powoduje straty w szkliwie, co prowadzi do osłabienia struktury uzębienia

Martwy ząb

Jeśli, któryś z Twoich zębów jest martwy, musisz zachować szczególną ostrożność. Martwica jest przyczyną znacznego zmniejszenia wytrzymałości zębów, co w efekcie również może przyczynić się do ich kruszenia.

Kwasowa erozja szkliwa

Kwasowa erozja szkliwa wyrządzona jest przez spożywanie pokarmów bogatych w kwasy. Efektem tego schorzenia są poważne straty w uzębieniu, zęby zaczynają się kruszyć, ponieważ warstwa szkliwa staje się coraz bardziej uszczuplona.

Ukruszony ząb - skutki

Już wiesz jakie mogą być przyczyny ukruszenia zęba, teraz dowiedz się, czym może skutkować nienaprawienie tej szkody:

  • skłonność do dalszego kruszenia, a nawet ułamania zęba,
  • zwiększona podatność na bakterie i urazy termiczne,
  • powstawania okaleczeń na języku oraz policzkach
  • pamiętaj, że kruchość zębów może być oznaką innej choroby!

Podsumowując

Uśmiech jest naszą wizytówką! Dlatego nie pozwól, aby ukruszony ząb negatywnie wpływał na Twoją prezencję oraz samopoczucie. Umów się na wizytę do naszego Centrum Stomatologii Nowoczesnej i razem z nami zażegnaj problem.