photo

Leczenie kanałowe - najczęściej zadawane pytania

2017-07-28

Leczenie kanałowe - czy trzeba się go obawiać, jak długo trwa zabieg? Odpowiedzi na te oraz inne najczęściej zadawane pytania przeczytacie w naszym dzisiejszym wpisie.

Czy muszę się obawiać bolesnego zabiegu?

Leczenie kanałowe zazwyczaj przeprowadzane jest przy wcześniejszym znieczuleniu, dzięki czemu pacjent nie odczuwa żadnego bólu. Dlatego, jeśli na początku obawiałeś się jakichkolwiek boleści - sprawa wyjaśniona! Teraz nie zwlekaj dłużej i umów się na wizytę do specjalistycznego gabinetu stomatologicznego - takiego jak nasz ;)

Jakie objawy wskazują na to, że koniecznie będzie właśnie leczenie kanałowe?

Do przejawów wskazujących na to, że niezbędne będzie rozpoczęcie leczenia kanałowego, należą:

  • bóle zęba,
  • obrzęk dziąseł,
  • nadmierna wrażliwość na odczuwanie ciepła i zimna,
  • zmiana koloru zęba,
  • boleści odczuwane podczas spożywania jedzenia oraz napojów. Występowanie, któregoś z powyższych objawów nie przesądza jednak o konieczności podjęcia leczenia kanałowego. Jeśli zauważyłeś te symptomy u siebie, powinno być to sygnałem do niezwłocznego kontaktu ze stomatologiem w celu zarejestrowania się na kontrolę uzębienia. Tylko specjalista jest w stanie trafnie ocenić przyczynę bólu czy zmiany koloru zęba i zalecić właściwe leczenie.

Jak długo trwa leczenie kanałowe?

Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na powyższe pytanie. Jest to kwestia indywidualna każdego pacjenta podyktowana trzema zależnościami:

  • rodzaj leczonego zęba;
  • budowa korzeni zęba;
  • warunki panujące w jamie ustnej; Zazwyczaj zabieg leczenia kanałowego może zakończyć się po 1 do 3 godzin. Jeśli natomiast choroba zęba jest bardziej skomplikowana, może nie skończyć się na jednej wizycie. W takim przypadku warto być wytrwałym i cierpliwie podążać drogą do zdrowia naszej jamy ustnej.

Czy istnieje alternatywna metoda leczenia dla kuracji kanałowej?

Niestety nie wymyślono alternatywnego sposobu dla leczenia kanałowego. Zlekceważenie konieczności podjęcia leczenia kanałowego w celu przywrócenia zdrowia zębom może zakończyć się potrzebą usunięcia zęba i wstawieniem implantu.

Czy lecząc zęba kanałowo mam pewność, że zostanie on zdrowy przez wiele lat?

Leczenie kanałowe to metoda przywracania zdrowia zębom, która w ok. 96% zabiegów jest skuteczna. Rezultatem jest długotrwałe zachowanie zdrowych zębów. Pamiętajmy jednak, że to głównie my jesteśmy odpowiedzialni za to, w jakim stanie jest nasze uzębienie. Po zakończonym leczeniu kanałowym powinniśmy być jeszcze bardziej zmotywowani do dbania o odpowiednią higienę jamy ustnej!

Na podstronie endodoncja (czyli inaczej leczenie kanałowe) dowiecie się dokładnie jak przebiega proces leczenia w naszym gabinecie.

Jeśli dostrzegliście powyżej wymienione objawy, nie zwlekajcie dłużej i zarejestrujcie się online do naszego Centrum Stomatologii Nowoczesnej LoveDent. Z chęcią sprawdzimy stan Waszego uzębienia i dostosujemy odpowiednią metodę leczenia. A jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat leczenia kanałowego, nie bój się pytać - z pewnością odpowiemy na nurtujące Cię pytania ;)