photo

Aparaty Ortodontyczne: Pytania, które zawsze chcieliście zadać cz. II

2017-03-17

Dziś kontynuujemy temat - Przed wami druga część naszego wpisu o aparatach ortodontycznych i pytaniach, które zawsze chcieliście zadać!

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Ruchomy: Proponowany jest dzieciom. Należy go nosić około 13 godzin dziennie przez 1,5 - 2 lat. Służy do usuwania drobnych wad w obrębie szczęki, a same zęby prostuje w niewielkim stopniu. Jeżeli dziecko ma krzywe zęby, po usunięciu wady można mu założyć aparat stały do prostowania zębów.

Stały: Posiada różne elementy, które w zależności od potrzeby mogą być dodawane lub zdejmowane. Dzięki niemu można dokonać estetycznych poprawek, jak też wyleczyć gorsze wady w obrębie szczęki. Najbardziej popularnymi aparatami stałymi są te, prostujące zęby, które przykleja się do zewnętrznych powierzchni wszystkich zębów. Aparat lingwalny przyklejony po wewnętrznej stronie zębów jest całkiem niewidoczny.

Czy aparat ortodontyczny utrudnia jedzenie?

Wszystko jest kwestią wprawy. Na początku wybieraj potrawy miękkie i pokrój je na małe kawałki. Po czasie będziesz mógł jeść prawie wszystko. Prawie, ponieważ należy usunąć z diety np. Coca Colę, która może rozpuścić klej czy produktów twardych jak orzechy lub czekoladę. Niestety będziesz musiał pożegnać się także z gumą do żucia.

Mycie zębów z aparatem ortodontycznym

W przypadku ruchomych aparatów jest to łatwe. Przy aparacie stałym to trudniejsze zadanie. Należy kupić szczoteczki, waterpiki i nici, które będą w stanie czyścić zęby i przestrzenie wokół zamków i klamer. Pełną instrukcję czyszczenia dostaniesz od swojego ortodonty.

Jak częste muszą być kontrole?

Wizyty należy powtarzać co miesiąc. W przypadku aparatów samoregulujących co 6-8 tygodni. W trakcie wizyty ortodonta bada postępy leczenia i ustawia nacisk metalowej linki na zęby. Zaniedbanie wizyt może zniszczyć dotychczasowe efekty leczenia. Aparaty zewnętrzne i wewnętrzne średnio trzeba nosić 1,5 roku. Nie można przyspieszyć tego procesu, ponieważ zbyt duże siły mogą uszkodzić zęby. Wszystko zależy również od wady zgryzu oraz wieku pacjenta. Czasem usunięcie wady zajmuje 2 - 3 lat.

Jak działa aparat zewnętrzny?

Aparat składa się z metalowych pierścieni przyklejonych do zębów trzonowych oraz zamków mocowanych do “frontu” każdego zęba. Przez zamki przeprowadzany jest cienki drut, który działa na zęby z określoną siłą. Zamki mogą być zrobione z różnych materiałów jak metal, porcelana czy akryl.

Podsumowując

Jeżeli czujesz się gotowy na konsultacje w sprawie założenia aparatu ortodontycznego, zgłoś się do naszego Centrum Stomatologii Nowoczesnej! Gruntownie przebadamy Twoją jamę ustną i dobierzemy odpowiedni aparat do Twoich zębów!