photo

Aparaty Ortodontyczne - Pytania, które zawsze chcieliście zadać

2017-03-10

Wady zgryzu powstają z różnych powodów. Odpowiedzialne za nie mogą być geny, ale niestety najczęściej są one spowodowane złymi nawykami. Na szczęście nowoczesne aparaty ortodontyczne są w stanie zrobić naprawdę wiele, aby naprawić Twoje zęby!

Aparaty ortodontyczne pomagają usunąć wady zgryzu. Te niestety często są powodem złych nawyków, które osoby nabywają już w młodym wieku. Na szczęście aparaty ortodontyczne świetnie radzą sobie z wieloma defektami. Dziś pierwsza część wpisu, w którym odpowiemy na najważniejsze pytania związane z tym tematem!

Pytania, które zawsze chcieliście zadać:

  • W jakim wieku dzieci mogą nosić aparat ortodontyczny?

Dzieci powinny być umawiane na wizyty, gdy osiągną 6 rok życia. Wtedy zaczynają wyżynać się im pierwsze zęby stałe, a lekarz stwierdza czy ich rozwój przebiega prawidłowo. Jeżeli wada będzie znacząca od razu można zająć się ich leczeniem. Prostowanie i wyrównywanie zębów lepiej przełożyć na czas, gdy dziecko będzie miało wszystkie zęby stałe (12-14 lat).

  • Czy aparat może poprawić uzębienie u osób dorosłych?

Korekcie zębów mogą poddać się wszystkie osoby bez względu na wiek. U osób dorosłych proces leczenia trwa zazwyczaj dłużej. Wszystko przez kości, które trudniej uformować. Czasami efekty leczenia są uzależnione od obecności koron i mostów. Niestety przez niektóre schorzenia w jamie ustnej niemożliwe jest założenie aparatu.

  • Kto nie może używać aparatu ortodontycznego?

Te osoby, które cierpią na choroby związane z obniżoną odpornością organizmu. Również pacjenci zmagający się z nieuleczalnymi zaburzeniami hormonalnymi czy niewyrównaną cukrzycą, ponieważ u tych osób korekcja nie przebiega prawidłowo. Jeżeli osoby te leczą się w poradniach, przyjmują leki i mają prawidłowy poziom hormonów czy cukru, mogą już być leczone ortodontycznie. W kwestii leków również należy uważać, Osoby zażywające środki na osteoporozę nie powinny zakładać aparatu. Lek przebudowuje kości, utrudniając tym samym leczenie. Osoby z chorym przyzębiem również nie mogą używać aparatu.

  • Czy można założyć aparat już podczas pierwszej wizyty?

Aby założyć aparat, potrzebne jest zdjęcie rentgenowskie, panoramiczne i boczne czaszki. Nie zapomnijmy również o fotografii zębów i twarzy. Następnie wykonuje się odcisk wszystkich zębów, z których tworzy się model szczęki i żuchwy. Przed założeniem aparatu sprawdź, czy zęby nie wymagają leczenia. Dopiero po tym zakłada się aparaty. Jeden na górne zęby a drugi na dolne.

  • Czy noszenie aparatu boli?

Samo zakładanie aparatu jest bezbolesne. Wymaga jednak cierpliwości. Zakładanie trwa sporo ponad godzinę. Przez następne kilka dni zęby mogą boleć przy nadgryzaniu. Po paru wizytach kontrolnych ból trwa krócej. Sporo również zależy od indywidualnych predyspozycji. Niektóre osoby nosząc aparat odczuwają dyskomfort. Dla innych jest to praktycznie nieodczuwalne.

Podsumowanie

Jeżeli dostrzegasz jakieś defekty w swoim uzębieniu i zaczynasz się zastanawiać nad aparatem ortodontycznym, zgłoś do naszego Centrum Stomatologii Nowoczesnej LoveDent. A już za tydzień kolejne odpowiedzi, jakich udzielimy na temat aparatów ortodontycznych.