photo

Erozja szkliwa - najczęstsze pytania

2017-12-29

Erozja szkliwa to poważny problem, którego nie można lekceważyć. Choć początki bywają niezauważalne, skutki mogą być nieodwracalne.

Mimo że szkliwo należy do najtwardszych tkanek w ludzkim ciele, jest ono niezwykle kruche. Uszkodzenie tej zewnętrznej powłoki zęba może zakończyć się zachwianiem równowagi mineralnej, a w rezultacie erozją szkliwa. Ta początkowo może być zupełnie niezauważalna. Niestety, uśpienie czujności, brak reakcji na to schorzenie i zwlekanie z leczeniem może doprowadzić do nieodwracalnych zmian.

Czego należy unikać, aby nie narażać szkliwa na erozję?

Jeśli zastanawiasz się, jak samemu możesz pomóc jamie ustnej w walce z erozją szkliwa, przygotowaliśmy coś specjalnie dla Ciebie ;-) Najbardziej szkodliwe dla szkliwa są kwasy, które się na nich osadzają, zmiękczając je i obniżając pH jamy ustnej. To prowadzi do demineralizacji i zanikania potrzebnych składników mineralnych. Kwasy, które pojawiają się w jamie ustnej, mogą mieć różne źródła. Oto niektóre z nich:

  • napoje gazowane - w szczególności napoje energetyczne oraz izotoniczne bogate w kwas fosforowy
  • słodycze - spożywanie pokarmów bogatych w cukier wyzwala produkcję kwasów w jamie ustnej
  • kwaśne potrawy - są odpowiedzialne za obniżenia pH w jamie ustnej, co skutkuje zmiękczaniem szkliwa
  • alkohole - szczególnie wino ma erozyjny wpływ na szkliwo
  • niektóre leki i suplementy diety - w szczególności aspiryna, czy witaminy zawarte w tabletkach musujących Ponadto częste wymioty, które pojawiają się u kobiet w ciąży lub u bulimików, poprzez wypróżnianie kwasów z żołądka, sprawiają, że zęby stają się słabsze, a szkliwo atakuje erozja.

Erozja szkliwa - najczęstsze objawy

Wiesz już, że do erozji dochodzi pod wpływem osadzania się kwasów. Jakie są objawy świadczące, że to schorzenie może dotyczyć Ciebie?

  • przebarwienia na zębach
  • nadwrażliwość zębów
  • spękania i bruzdy na zębach
  • przezroczystość zębów

Na koniec

Wiesz już czym jest erozja szkliwa, co może być jej źródłem oraz jakie są objawy. Jeżeli po przeczytaniu tego wpisu, podejrzewasz, że mógłbyś mieć do czynienia z tym przykrym schorzeniem, odwiedź nasze Centrum Stomatologii Nowoczesnej. Sprawdzimy, czy masz się czego obawiać oraz trafnie ocenimy stan Twojego uzębienia! Zapraszamy ;-)