photo

Skaling - wszystko, co powinieneś wiedzieć

2017-10-27

Co w stomatologii oznacza słowo skaling? Na czym polega ten zabieg i jak wygląda jego przebieg? Tego dowiecie się w dzisiejszym wpisie. Zapraszamy do lektury ;) Kamień nazębny to problem dotyczący wielu z nas. Skaling natomiast to zabieg, którego zadaniem jest zażegnanie tego kłopotu. Polega on na usunięciu kamienia nazębnego, czego można dokonać na dwa sposoby, które opiszemy poniżej. Niestety złogi nazębne to powracający problem, dlatego najlepiej przeprowadzać skaling co 6 miesięcy.

Skaling naddziąsłowy

Skaling naddziąsłowy to najczęstsza praktyka, sprowadzająca się do pozbycia się twardych złogów nazębnych z powierzchni korony zęba. Oczyszczanie zębów odbywa się zazwyczaj za pośrednictwem ultradźwięków. Skaler umiejscowiony zostaje w miejscu dotkniętnym kamieniem nazębnym, po czym ultradźwięki doprowadzają do pęknięć, a w rezultacie do oderwania się złogów od korony zęba. Po dokładnym usunięciu niechcianego kamienia higienistka lub stomatolog poleruję zęby, tak aby ochronić je przed ponownym osadzaniem.

Skaling poddziąsłowy

Skaling poddziąsłowy, jak sama nazwa wskazuje jest to technika, dzięki której można usunąć kamień znajdujący się pod powierzchnią dziąsła. Jest to nieco bardziej skomplikowany zabieg, ponieważ stomatolog musi dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, poniżej linii dziąsła, a w niektórych przypadkach nawet do korzenia zęba. Przebieg usuwania kamienia nazębnego wygląda, tak samo jak we wcześniej opisanym skalingu naddziąsłowym. Z tym że niezbędny będzie tutaj kiret, a więc specjalistyczne narzędzie o charakterystycznym wygięciu, dzięki któremy możliwe jest dotarcie do zakamarków jamy ustnej.

Czy zabieg jest bolesny?

Mamy dobre wieści, dla tych, którzy obawiają się wszelkiego bólu w gabinecie stomatologicznym. Skaling odbywa się bezboleśnie, dlatego, jeśli czeka Was ten zabieg, nie powinniście się niczego niepokoić. Głowice skalera są chłodzone wodą, dzięki czemu ból z pewnością nie będzie Wam zagrażał - bez obaw ;-)

Podsumowując

Nie jesteś pewien czy problem kamienia nazębnego nie dotyczy również Ciebie? Zarejestruj się do naszego Centrum Stomatologii Nowoczesnej LoveDent. Sprawdzimy stan Twojego uzębienia, a w razie potrzeby dostosujemy odpowiednią metodę leczenia.