photo

Paradontoza - odpowiedzi na najczęstsze pytania

2018-05-04

Wiele osób o niej słyszało, ale równie duże grono nie wie, co tak naprawdę oznacza. Pędzimy z wyjaśnieniem, czym właściwie jest paradontoza i odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania. Zapraszamy!

Czym jest paradontoza?

Paradontoza nazywana również przyzębicą jest chorobą, której nie można lekceważyć. Prowadzi do zniszczenia tkanki mocującej zęby i odsłonięcia się szyjek zębowych. Efektem paradontozy może być wypadanie zębów i nie jest to zagrożenie, które dotyczy wyłącznie osób starszych. Statystyki pokazują, że choroba ta również dotyczy osób młodszych.

Najczęstsze objawy paradontozy:

  • zaczerwienione i obolałe dziąsła
  • krwawienie z dziąseł podczas szczotkowania, a także spożywania twardych produktów
  • ruszanie się zębów
  • nadwrażliwość na ciepłe i zimne napoje oraz pokarmy
  • nieprzyjemny zapach z ust

Czynniki, które powodują pojawienie się paradontozy

Wielu chorujących na paradontozę, usprawiedliwia się przekonując, że jej powstanie ma w ich przypadku podłoże genetyczne. Jasne - niektóre czynniki, tj. cukrzyca, na które nie mamy wpływu, sprzyjają rozwojowi choroby, jednak znacznie więcej jest tych, które zależne są od naszych codziennych postaw. Nieprawidłowa higiena jamy ustnej, palenie papierosów, nieleczenie próchnicy - to kilka przyczyn, które mogą doprowadzić do pojawienia się paradontozy.

Jak zminimalizować zagrożenie powstania paradontozy?

Wiele leży w naszych rękach. Zaczynając od dokładnego szczotkowania, nitkowania aż do regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym. Bez tych podstaw higieny jamy ustnej nie uda nam się utrzymać na długo zdrowego uśmiechu. Kamień, który osadza się na naszych zębach, jest jedną z przyczyn pojawiania się paradontozy. W jego usunięciu pomoże Ci specjalista, do którego powinieneś udać kilka razy w roku, co pomoże Ci w zminimalizowaniu zagrożenia pojawienia się choroby.

Na koniec

Jeśli zauważasz niepokojące objawy w jamie ustnej, które opisaliśmy powyżej, nie zwlekaj z wizytą u stomatologa. Pamiętaj, że lepiej zapobiegać niż leczyć! Zadbaj o swoje zdrowie i szczery uśmiech! Zarejestruj się online na wizytę w naszym Centrum Stomatologii Nowoczesnej LoveDent, gdzie zapewnimy Ci kompleksową opiekę, oraz trafnie wskażemy źródło wszelkich dolegliwości.