photo

Dentofobia - jak sobie z nią radzić?

2018-10-19

Dentofobia to trudny do opanowania strach przed dentystą czy leczeniem stomatologicznym. Jest to zjawisko dość powszechne, ale na szczęście jest kilka sposobów, aby sobie z nią poradzić - i o tym dzisiaj piszemy. Zapraszamy!

Pacjenci, którzy zmagają się z dentofobią niestety usilnie unikają gabinetów stomatologicznych. Z bólem i problemami w jamie ustnej próbują uporać się na własną rękę, co najczęściej kończy się znacznym pogorszeniem stanu uzębienia. Aby pokonać lęk, w tym przypadku dentofobię - tak jak przy innych obawach, trzeba się z nim skonfrontować.

Dentofobia u dorosłych - jak sobie z nią radzić?

Opieka w miłej i przyjaznej atmosferze

Atmosfera w gabinecie jest szczególnie ważna, aby pozbyć się dentofobii. Jeżeli lęk wywołuje Twój dotychczasowy dentysta - po prostu go zmień. Konieczny jest dobry dialog pacjenta ze specjalistą. Ważne jest również, aby Twój stomatolog był komunikatywną i pozytywnie nastawioną do pacjenta osobą.

Kompleksowe leczenie podczas jednej wizyty

Właśnie dowiedziałeś się, że masz kilka zębów do wyleczenia? Zapytaj swojego stomatologa, czy możecie to załatwić podczas jednego spotkania. Sama wizyta potrwa chwilę dłużej, ale będziesz miał spokój na znacznie dłużej.

Dentofobia u dzieci - jak sobie z nią radzić?

Wizyta adaptacyjna

Zanim udasz się ze swoim dzieckiem na zabieg stomatologiczny, zaplanuj wizytę adaptacyjną. Pokaż dziecku, jak wygląda gabinet - koniecznie wybierz ten, który jest przyjazny dzieciom. Stomatolodzy mają w swoich gabinetach aparaturę, która często wzbudza ciekawość maluchów, natomiast w poczekalniach zazwyczaj znajdziemy kolorowanki lub drobne zabawki. Taka wizyta może być również dobrą okazją do wcześniejszego poznania - wtedy lekarz nie będzie już obcą osobą i dziecko nie będzie się go bało w trakcie leczenia.

Nagroda za odwagę

Kiedy dojdzie już do pierwszej wizyty u stomatologa, a Twoje dziecko wykazało się na niej wytrwałością i odwagą. Konieczna jest pochwała! Powiedz swojemu maluchowi, że był dzielny i że rozpiera cię duma. Bardzo często lekarze wspierają taką praktykę, wynagradzając dzieciaki naklejkami lub innymi małymi nagrodami. To bardzo istotne, aby dziecko zakończyło leczenie z uśmiechem na Twarzy!

Już sama myśl o leczeniu stomatologicznym wywołuje u Ciebie dreszcze? Na wizytę umawiasz się dopiero, gdy ból staje się nie do zniesienia lub wcale tego nie robisz? Najwyższa pora z tym skończyć!

Potrzebujesz specjalisty, którego możesz obdarzyć zaufaniem, tak aby w gabinecie czuć spokój, a nie nerwową atmosferę. U nas możesz na to liczyć ;) Zarejestruj się online i pokonamy razem Twój lęk.