Okluzja w Bydgoszczy

Umów się na wizytę w centrum LoveDent w celu zdiagnozowania choroby okluzyjnej

Jeśli dolegają Ci silne bóle głowy, którym towarzyszy napięcie mięśni twarzy i szyi, zgrzytanie zębami, nadwrażliwość, bruksizm lub uczucie trzaskania szczęki - to odpowiednie przesłanki, aby podejrzewać chorobę okluzyjną. Mimo, że jest to jedna z najczęstszych chorób stomatologicznych występująca w Polsce, jest ona często bagatelizowana i rzadko leczona, co w rezultacie może prowadzić nawet do utraty zębów.

Czym jest choroba okluzyjna?

Okluzja to termin występujący w stomatologii, który opisuje relację pomiędzy górnymi i dolnymi zębami, a także poprawne ułożenie stawu skroniowo-żuchwowego i napięcie mięśni. W momencie kiedy ta harmonia zostaje zaburzona i zęby górne nie stykają się prawidłowo z dolnymi występuje choroba okluzyjna. Do gabinetu stomatologicznego w celu diagnostyki powinni zgłosić się pacjenci, którzy borykają się z przewlekłymi bólami głowy i napiętymi mięśniami w okolicach skroniowo-żuchwowych oraz ze startymi zębami.

Jakie są objawy choroby okluzyjnej?

Do zaburzeń okluzyjnych dochodzi w wyniku nieprawidłowego stykania się górnych i dolnych zębów, które powstaje w skutek nieprawidłowego ustawienia stawu skroniowo-żuchwowego. Jest to jednak choroba o bardzo licznych objawach, które łatwo pomylić z innymi schorzeniami. Podjęciem leczenia powinni zainteresować się pacjenci, u których w szczególności występują takie objawy jak:

  • bruksizm
  • nadwrażliwość zęba
  • napięcia mięśni twarzy i ich zmęczenie
  • problemy podczas pracy stawów
  • zgrzytanie zębami
  • trzaski stawów
  • wady zgryzu

Aby zatrzymać postępowanie choroby okluzyjnej należy wybrać się do lekarza stomatologa, który przeprowadzi kompleksową diagnostykę. Odkrycie źródła problemu u pacjenta pozwoli na podjęcie dalszego leczenia, które uchronią przed powstawaniem negatywnych skutków choroby.

Na czym polega diagnostyka zaburzeń okluzji?

Leczenie w naszym centrum stomatologicznym LoveDent składa się z kilku etapów. Podczas wizyty w klinice lekarz zacznie od weryfikacji pracy stawu skroniowo-żuchwowego. Następnie po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu i zebraniu wszystkich niezbędnych danych, lekarz przeprowadzi zabieg deprogramacji, rejestracji w artykulatorze oraz dokumentacji zdjęciowej, która pomoże podczas projektowania nowego uśmiechu. Badanie okluzji jest także pierwszym etapem w przypadku implantologii czy protetyki, które mają na celu utrzymanie pięknego uśmiechu na długie lata.

Jak wygląda leczenie choroby okluzyjnej?

Pacjent jest poddawany leczeniu, zależnego od tego, w jakim stadium została wykryta choroba oraz jak duży jest problem. W przypadku niewielkiego niedopasowania zębów lub korony, rozwiązaniem będzie jedynie ich delikatne zeszlifowanie, jednak kiedy ścieranie się zębów jest mocniejsze rozwiązaniem mogą być szyny relaksacyjne, które zakłada się na zęby, aby zapobiec ich tarciu się podczas snu.

Szukasz dobrego stomatologa w mieście Bydgoszcz?

Jeżeli chcesz poznać najbliższy wolny termin i zarezerwować wizytę skorzystaj z formularza rejestracji lub zadzwoń. Zapraszamy! Nasi dentyści zaopiekują się z cierpliwością i bez pośpiechu pacjentami obawiającymi się zabiegów.

Gdzie nas znajdziesz?

Nasz gabinet znajduje się w Bydgoszczy przy al. Powstańców Wielkopolskich 53.

Klinika LoveDent Chirurgia i Stomatologia w Bydgoszczy - Centrum Stomatologii Nowoczesnej Katarzyna Osińska-Tobolska zaprasza na leczenie zębów!

Godziny otwarcia:
Poniedziałek 10:00 - 18:00
Wtorek 10:00 - 18:00
Środa 10:00 - 13:00
Czwartek 10:00 - 18:00
Piątek 10:00 - 16:00

Interesują Cię inne usługi stomatologiczne?

Zobacz pełną ofertą zabiegów oferowanych przez naszych dentystów.