Ortodoncja w Bydgoszczy

W klinice LoveDent założymy aparat ortodontyczny, który pomoże w usunięciu wady zgryzu

Ortodoncja to bardzo szybo rozwijającą się dziedziną stomatologii. Przede wszystkim zajmuje się ona korektą wady zgryzu, która nie będąc leczona może przyczyniać się do poważnych problemów zdrowotnych, a także wady wymowy. Warto również wspomnieć, że ortodoncja nie jest przeznaczona jedynie dla dzieci i młodzieży, ale coraz częściej na założenie aparatu ortodontycznego decydują się osoby dorosłe. Nic w tym dziwnego, ponieważ prosty uśmiech zdecydowanie zwiększa poczucie pewności siebie i poprawsamopoczucie każdego pacjenta.

Zespół wykwalifikowanych i doświadczonych lekarzy ortodontów w naszej klinice pozwoli spełnić marzenie o prostym zgryzie u pacjentów w każdym wieku. W centrum stomatologicznym LoveDent Bydgoszcz oferujemy kompleksowe usługi leczenia ortodontycznego, w tym zakładanie stałych aparatów ortodontycznych, które są przeznaczone głównie dla dorosłych pacjentów oraz ruchome, najczęściej stosowane u dzieci i młodzieży.

Na czym polega leczenie ortodoncyjne?

Główną ideą leczenia ortodoncyjnego jest założenie aparatu na zęby w celu skorygowania wad zgryzu. Całość procesu leczenia można podzielić na kilka następujących etapów. Rozpoczęcie leczenia rozpoczyna się od kontrolnej wizyty w gabinecie stomatologicznym, gdzie lekarz ortodonta zbada przyczyny nieprawidłowego zgryzu i pobierze wycisk zębów. Lekarz poprosi również o wykonanie zdjęć pantomogramu szczęk, które pomoże w zaplanowaniu dalszej procedury leczenia ortodoncyjnego. Dobry lekarz ortodonta w momencie kiedy zauważy pewne nieprawidłowości, skieruje pacjenta na wykonanie dodatkowego badania, w celu wykluczenia nieprawidłowości mogących utrudniać leczenie. Tak przygotowane zęby są gotowe do założenia aparatu.

Czym różni się aparat ortodontyczny ruchomy od stałego?

Aparat ortodoncyjny ruchomy stosuje się najczęściej podczas leczenia wad zgryzu u dzieci i młodzieży. Jest to aparat stosowany przy małych i nieskomplikowanych skrzywieniach zębów. Aparat ruchomy zakłada się w czasie wyznaczonym przez lekarza, najczęściej w nocy podczas snu. Dużą zaletą noszenia takiego aparatu jest brak odczuwania bólu podczas przebiegu leczenia.

Aparat ortodontyczny stały stosowany jest przeważnie u osób dorosłych i używany jest w celu korygowania większych i poważniejszych wad zgryzu. Aktualnie ortodoncja oferuje kilka rodzajów aparatów ortodontycznych, może być to aparat metalowy, kryształkowy lub lingwalny. O wyborze konkretnego rodzaju aparatu decyduje pacjent wraz z lekarzem wykonującym leczenie. Konstrukcja aparatu stałego jest bardziej skomplikowana, ponieważ składa się ona z wielu zamków, pierścieni i zaczepów przymocowanych do powierzchni zęba za pomocą specjalistycznego kleju. Pozwala to na wywieranie pracy zębów przez cały okres noszenia aparatu.

Jakie są rodzaje aparatów stałych?

Pierwszym, a zarazem najpopularniejszym rodzajem aparatu zakładanego na zęby jest aparat ortodontyczny metalowy. Założenie takiego aparatu jest tanim rozwiązaniem, jednak może on sprawiać uczucie dyskomfortu i jest on widoczny. Aparat ortodontyczny kryształkowy charakteryzują zamki w mlecznym kolorze, dzięki czemu jest on bardziej dyskretny od aparatu metalowego. Kolejnym typem są aparaty lingwalne, zwane również aparatami językowymi, które są całkowicie niewidoczne. Są one mocowane od wewnętrznej strony zębów. Jest to dokonały wybór dla pacjentów szukających estetycznego rozwiązania.

Ile czasu nosi się aparat ortodontyczny?

Pacjent otrzymuje swój aparat ortodontyczny, który powstał na podstawie wcześniej pobranych wycisków zębów. Czas noszenia aparatu jest dostosowany do wielu czynników takich jak między innymi wiek pacjenta oraz stopień zaawansowania skrzywienia zębów. Okres ten trwa przeważnie od 18 do 24 miesięcy, jednak należy mieć na uwadze, że w przypadku bardzo skomplikowanych wad czas ten może się wydłużyć. Noszenie aparatu na zęby to proces, który wymaga czasu i cierpliwości, jednak efekty, które są widoczne po zakończeniu leczenia w postaci prostego i pięknego uśmiechu są tego warte. Stosowanie się do zaleceń lekarza i odpowiednia pielęgnacja pozwalają na przyspieszenie procesu leczenia i znacząco wpłyną na dłuższe utrzymywanie się wyprostowanych zębów po zakończeniu leczenia.

Jak dbać o aparat ortodoncyjny?

Pacjent po założeniu aparatu na zęby otrzyma od dentysty szczegółowe informacje dotyczące dbania o niego oraz higieny jamy ustnej. W szczególności należy zwrócić uwagę na mycie zębów po każdym posiłku oraz korzystać ze specjalnych, wąskich szczoteczek, które pozwalają na wyczyszczenie przestrzeni w trudno dostępnych miejscach, jak również używać irygatorów wodnych do przepłukiwania przestrzeni zębowych. W czasie noszenia aparatu należy stawiać się na regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym, podczas których lekarz będzie w stanie monitorować postępy w leczeniu. Należy pamiętać, że zakończenie leczenia i dbania o zęby nie kończy się w momencie osiągnięcia oczekiwanych efektów i zdjęciu aparatu. Gdy leczenie ortodontyczne zostaje zakończone, następuje faza leczenia retencyjnego, która polega na utrzymaniu efektu prostych zębów. W tym okresie również należy stosować się zaleceń ortodonty dotyczących dbania o higienę jamy ustnej.

Szukasz dobrego stomatologa w mieście Bydgoszcz?

Jeżeli chcesz poznać najbliższy wolny termin i zarezerwować wizytę skorzystaj z formularza rejestracji lub zadzwoń. Zapraszamy! Nasi dentyści zaopiekują się z cierpliwością i bez pośpiechu pacjentami obawiającymi się zabiegów.

Gdzie nas znajdziesz?

Nasz gabinet znajduje się w Bydgoszczy przy al. Powstańców Wielkopolskich 53.

Klinika LoveDent Chirurgia i Stomatologia w Bydgoszczy - Centrum Stomatologii Nowoczesnej Katarzyna Osińska-Tobolska zaprasza na leczenie zębów!

Godziny otwarcia:
Poniedziałek 10:00 - 18:00
Wtorek 10:00 - 18:00
Środa 10:00 - 13:00
Czwartek 10:00 - 18:00
Piątek 10:00 - 16:00

Interesują Cię inne usługi stomatologiczne?

Zobacz pełną ofertą zabiegów oferowanych przez naszych dentystów.