photo

Ubytki w zębach - jak im zaradzić?

2017-08-04

Ubytki w zębach powstają w wyniku narastających zmian próchnicowych. Potocznie nazywane dziury w zębach, to poważny problem, którego nie można lekceważyć. Dzisiaj dowiecie się, jak im zaradzić i cieszyć się zdrowym uśmiechem.

Jak sprawdzić, czy mamy ubytki w zębach?

Najprostszym, a jednocześnie najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy problem dziur w zębach nas dotyczy, jest wybranie się na wizytę kontrolną do specjalisty. To on profesjonalnie wykryje ewentualne zagrożenie i doradzi skuteczny plan leczenia.

Jakie są rodzaje ubytków?

Podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym, lekarz postawi Ci diagnozę i trafnie oceni, z jakim ubytkiem masz do czynienia. Do najczęstszych zmian próchnicowych zaliczamy:

  • ubytki koronowe
  • ubytki korzeniowe
  • próchnica nawracająca

Jak leczyć ubytki w zębach?

Na powstawania ubytków na zębach szczególnie narażone są osoby dorosłe, jednak odstępstw od reguły nie brakuje. Dopasowanie właściwego leczenia leży w kwestii stomatologa, który oceni powstałe szkody podczas Twojej wizyty kontrolnej. Zwykle, jeśli problem nie jest zaawansowany, specjalista sprawnie oczyszcza ząb, na którym powstał ubytek, a następnie stosuje fluor. Niestety, jeśli próchnica spowodowała dziurę, konieczna będzie plomba.

Jak samemu zapobiec ubytkom w zębach?

Masz duży wpływ na to, czy uchronisz swoje zęby przed zmianami próchnicowymi. Codzienna higiena jamy ustnej to podstawa, której nie możesz lekceważyć. Przeczytaj nasze 3 porady na skuteczne mycie zębów i przypomnij sobie właściwe praktyki. Szczotkowanie zębów może być niewystarczające, dlatego nie zapomnij również o regularnych wizytach w gabinecie stomatologicznym, gdzie profesjonaliści zadbają o kondycję Twoich zębów i m.in. usuną powstały kamień nazębny. Ostatnią poradą jest zredukowanie spożywania produktów bogatych w cukry oraz skrobię.

Podsumowując

Jeśli nie zdecydujecie się na leczenie, a tym samym pozwolicie, aby zmiany próchnicowe niszczyły Wasze uzębienie, możecie doprowadzić do uszkodzenia nerwów wewnątrz zęba. To natomiast może skończyć się powstaniem ropnia, a wtedy bez leczenia kanałowego się nie obędzie. Pamiętaj, lepiej zapobiegać niż leczyć! Dlatego skontaktuj się z nami, a my z chęcią zadbamy o Twoje zdrowie i Twój szczery uśmiech!