photo

Zespół alergii jamy ustnej - co powinieneś wiedzieć?

2017-11-24

Zespół alergii jamy ustnej to szereg reakcji alergicznych ujawniających się głównie po spożyciu określonych produktów takich jak warzywa, owoce czy orzechy. Choroba występuje głównie u osób, które cierpią na alergiczny nieżyt nosa lub alergię na określone pyłki, szczególnie trawy czy brzozy.

Zespół alergii jamy ustnej jest również znany jako ustny zespół uczuleniowy, anafilaksja jamy ustnej czy zespół Amlota-Lessofa. Borykają się z nim jedynie osoby, u których występują alergie na pyłki roślinne, zwłaszcza trawy czy brzozy. Do reakcji zespołu alergii ustnej dochodzi głównie po spożyciu określonego produktu.

  • Uczuleni na pyłki brzozy dostrzegają objawy po zjedzeniu: jabłek, gruszek, śliwek, brzoskwiń, bananów, kiwi, pomarańczy lub mandarynek. Te osoby powinny również uważać na następujące przyprawy: kminek, kolendra, anyż oraz curry.
  • Uczuleni na warzywa po zjedzeniu: ziemniaków, pomidorów, papryki oraz selera.
  • Uczuleni na pyłki leszczyny po zjedzeniu: orzechów włoskich i orzechów laskowych.
  • Uczuleni na bylicę - po zjedzeniu selera, a uczuleni na pyłki ambrozji - po spożyciu melona. Na wystąpienie zespołu alergii jamy ustnej mogą być bardziej narażone dorosłe kobiety; osoby, w których rodzinie występowało atopowe zapalenie skóry; osoby borykające się z alergiami od wielu lat.

Jakie są objawy tego schorzenia?

Zespół alergii jamy ustnej ze względu na objawy, możemy podzielić na dwie fazy. Pierwsza z nich to podstawowa reakcja alergiczna związana z alergią wziewną. Natomiast kiedy już dojdzie do spożycia powyżej wymienionych produktów mamy do czynienia z fazą drugą. Pierwsze objawy następują po około kilku-kilkunastu minutach od spożycia. Po tym czasie występują już objawy alergii pokarmowej i wiążą się z nimi: świąd, pieczenie, obrzęk i zaczerwienienie warg (szczególnie dolnej), krtani, gardła i języka. Rzadziej spotkamy się z uczuciem mrowienia i wysypką w okolicy ust, zapaleniem spojówek, pokrzywką, bólami brzucha, nudnościami czy biegunką.

Początkowo zespół alergii jamy ustnej może przejawiać się jedynie po spożyciu produktów surowych. Przykładowo do reakcji alergicznej dochodzi po zjedzeniu jabłka, a po wypiciu kompotu z jabłek już nie. Z czasem jednak reakcja będzie występowała także po obróbce termicznej.

Diagnoza i sposoby leczenia

Diagnoza zespołu alergii jamy ustnej odbywa się tak samo jak w przypadku innych alergii. U pacjentów wykonuje się testy skórne i badanie krwi. Jeśli chodzi o leczenie, to zazwyczaj przyjmuje się doraźne leki przeciwhistaminowe i poddaje się odczulaniu. Odczulanie polega na wielokrotnym podawaniu coraz to większych dawek substancji, która powoduje uczulenie. Dzięki temu nasz organizm uodparnia się na obecność alergenu. Ważne, żeby w przypadku jakichkolwiek problemów z oddychaniem podczas reakcji alergicznej, niezwłocznie wezwać pogotowie.