Usunięcie zęba - fachowo ekstrakcja, a potocznie mówiąc wyrwanie. Wszystkie te określenia mogą wzbudzać negatywne emocje, a nawet strach. Czy należy się tego bać i kiedy właściwie usunięcie zęba jest konieczne?
Na początek musimy zaznaczyć, że zabieg usunięcia zęba jest ostatecznością i decyzja o nim jest podejmowana tylko wtedy, kiedy jest to naprawdę konieczne, ponieważ nie ma możliwości zastosowania alternatywnej metody leczenia.
Większość pacjentów, u których konieczne jest usunięcie zęba, ma ogromne obawy co do samego zabiegu. Niepotrzebnie, ponieważ naprawdę nie trzeba się nim nadmiernie stresować. Mimo że zabieg ten jest z zakresu stomatologii chirurgicznej - nie jest skomplikowany. Ekstrakcja zęba nie trwa długo, a pacjent pod wpływem miejscowego znieczulenia nie zmaga się z bólem.
Tak, jak wspomnieliśmy wyżej, decyzję o usunięciu zęba podejmujemy dopiero wtedy, gdy leczenie innym sposobem nie jest możliwe. Mogą to być następujące przypadki:
Do przeciwwskazań kwalifikują się choroby serca, nerek, wątroby oraz białaczka. Usunięcie zęba może się okazać niemożliwe również, kiedy mamy do czynienia z owrzodzeniem jamy ustnej, szczękościskiem czy nieregulowanym nadciśnieniem. Niektóre czynniki całkowicie uniemożliwiają przeprowadzenie ekstrakcji. Są to jednak wyjątki, które na szczęście nie zdarzają się zbyt często - np. kiedy zęby pacjenta leżą w guzie nowotworowym.
Aby nie dopuścić do konieczności przeprowadzenia zabiegu ekstrakcji, konieczne jest świadome dbanie o higienę jamy ustnej i regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym. Wtedy możliwe jest leczenie chorób jeszcze zanim w pełni się rozwiną.
Jeśli chcesz poznać, więcej informacji na temat ekstrakcji zęba oraz innych zabiegów, skontaktuj się z nami - chętnie odpowiemy na Twoje pytania.