photo

Zęby seniorów - 3 mity na ich temat

2017-09-22

**Zęby seniorów to temat wokół, którego krąży wiele mitów. Rozwiejemy Twoje wątpliwości, udowadniając, że niektóre z nich nie mają nic wspólnego z prawdą. **

Mitów na temat jamy ustnej seniorów jest niezwykle wiele. Często przekazujemy sobie wzajemnie niepotwierdzone informacje, które potem powielane przez wielu wywołują zmartwienie i obawy właśnie u seniorów. Naszym dzisiejszym zadaniem jest rozwiać wątpliwości niektórych, udowadniając, że część z powtarzanych przez wielu stwierdzeń jest całkowicie nieprawidłowa.

Starzenie się = wypadanie zębów

Wielu z nas wyobraża sobie, że osiągając pewien wiek nagle zaczną nam wypadać zęby - jeden po drugim. To pierwszy z mitów, którym chcemy się dzisiaj przeciwstawić. Oczywiście prawdopodobieństwo utraty naturalnych zębów w starszym wieku jest znacznie większe niż w młodości. Jest to jednak zależne od indywidualnych uwarunkowań. Każdy organizm rządzi się własnymi zasadami. Dziedziczymy po rodzicach czy dziadkach skłonności do niektórych chorób i tak samo możemy odziedziczyć właściwości naszego uzębienia. Niektórzy z nas cieszą się mocnymi zębami, inni natomiast nie mają już takiego szczęścia. Nie myślcie jednak, że wszystko zależy od genów. Prawidłowa higiena jamy ustnej to podstawa. Przykładając do niej uwagę, prawdopodobieństwo, że naturalny uśmiech zostanie z Wami na dłużej, znacznie wzrośnie.

To tylko chore zęby

Czasem pacjentom wydaje się, że zła forma zębów nie ma powiązania z kondycją całego organizmu. Niestety stany zapalne w jamie ustnej mogą być oznaką chorób, takich jak cukrzyca, zapalenie płuc czy chorób serca. Warto również pamiętać o tym, że osoby starsze narażone są na osłabienie kości, ubytek masy kostnej oraz osłabienie zębów. Dlatego w tym wieku, warto jeszcze mocniej dbać o higienę jamy ustnej, bo zaniedbania mogą być powiązane z chorobami całego organizmu.

Starszym osobom próchnica nie grozi

Wielu pacjentów powtarza mit, że zęby seniorów nie są tak narażone na powstawanie próchnicy, jak u młodszych osób. Nie jest to jednak prawdą. Bywa, że odsetek osób z tym problemem jest znacznie wyższy wśród seniorów. Czasami wiąże się to z czynnikami, które powstały w wyniku innych chorób, a także dolegliwości zdrowotnych, takich jak np. suchość w ustach. Powstawanie próchnicy może również być spowodowane przyjmowaniem niektórych leków lub zaniedbaniem właściwej higieny protezy zębowej.

Podsumowując

Jeśli chcemy utrzymać nasze zęby w dobrej kondycji, musimy dbać o ich właściwą higienę przez całe życie. Nie warto zaprzątać sobie głowy mitami na temat uzębienia seniorów. Jeśli martwią Cię jakieś dolegliwości lub chcesz rozwiać więcej wątpliwości, skontaktuj się z nami. Sprawdzimy stan Twojego uzębienia i poradzimy, jak postępować, aby jak najdłużej utrzymać naturalny uśmiech.