Paradontoza, inaczej zapalenie przyzębia, jest infekcją, którą często spotyka się w naszym społeczeństwie. Kojarzymy ją głównie ze starszymi osobami, ale niewielu wie, że dotyka również osoby w młodym wieku. Nieleczenie paradontozy może skutkować rozchwianiem i utratą zębów, dlatego tak ważne jest jej wczesne rozpoznanie.
Głównymi objawami paradontozy są zaczerwienione dziąsła, delikatne krwawienie podczas szczotkowania, nieświeży oddech czy kamień nazębny. Pozornie mogą nam się wydawać niczym poważnym, ale niesłusznie! Paradontoza jest infekcją, którą leczy się w prosty i nieinwazyjny sposób, pod warunkiem, że rozpoznamy ją wcześnie. Każdy z powyższych objawów powinien zatem wzbudzić naszą czujność i skłonić do wizyty kontrolnej w gabinecie.
Chcąc uniknąć paradontozy, musimy zdać sobie sprawę, czym ta infekcja jest spowodowana. Głównym czynnikiem jest gromadzenie się bakterii w miejscach trudno dostępnych w jamie ustnej. Najczęściej są to kieszonki dziąsłowe, dokładnie przestrzenie między dziąsłem a korzeniem zęba. Rozwój bakterii w tym miejscu prowadzi do zapalenia i w rezultacie może powodować rozchwianie i utratę zębów. Jak temu zapobiec? Dbanie o higienę jamy ustnej w domu nie jest wystarczające, ponieważ nie jesteśmy w stanie dotrzeć do wszystkich miejsc. W tym przypadku najlepiej odwiedzać higienistkę stomatologiczną, która dzięki specjalistycznemu sprzętowi pozbędzie się zanieczyszczeń i kamienia nazębnego.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że rozwijające się bakterie w jamie ustnej mogą rozprzestrzeniać się po całym w organizmie. W rezultacie powoduje to zakażenia narządów i może skutkować, na przykład zapaleniem nerwu wzrokowego, schorzeniem stawów, alergiami, zapaleniem nerek i nie tylko. Dlatego warto dbać o higienę jamy ustnej, aby nie dopuścić do tak daleko idących infekcji, których rozpoznanie może nam przysporzyć wiele problemów.
Najnowsza, a zarazem innowacyjna technika iPRF pozwala na regenerację dziąseł przez stymulację wzrostu tkanek. Odpowiedzialny za to materiał autogenny jest łatwo przyswajalny, ponieważ pozyskiwany jest z krwi pacjenta. Za sprawą koncentratu bogato płytkowego możliwe jest efektywne gojenie tkanek, zmniejszenie stanu zapalnego oraz obniżenie ryzyka wystąpienia infekcji.
Jeśli zauważyłeś niepokojące Cię objawy, niezwłocznie zgłoś się do stomatologa. Wcześnie wykryta paradontoza może być skutecznie wyleczona poprzez oczyszczenie zębów i usunięcie kamienia. Koniecznym w tym przypadku są regularne wizyty kontrolne, które należy potraktować profilaktycznie.
Natomiast w przypadku, gdy paradontoza będzie już w zaawansowanym stadium, również nie ma powodów do zmartwień. Nowoczesne metody leczenia i specjalistyczny sprzęt sprawiają, że można leczyć zapalenie przyzębia na każdym etapie. Nie czekaj dłużej - zarejestruj się do naszego Centrum Stomatologii Nowoczesnej LoveDent.