photo

Co najbardziej niszczy szkliwo?

2016-07-15

Starte szkliwo, podobnie jak nadwrażliwość oraz ubytki są najczęstszymi problemami stomatologicznymi. Powodów na nie jest dużo. Kwasy, zła technika mycia zębów czy inne szkodliwe nawyki skutecznie odbijają się na kondycji Twoich zębów. Dowiedz się, jakie zachowania osłabiają Twoje zęby i jak im zapobiec.

Co niszczy szkliwo?

Mimo codziennej higieny, zdrowej diety oraz regularnych wizyt u dentysty, Twoje zęby nadal są matowe a Ty nie możesz pochwalić się zdrowym białym uśmiechem? To znak, że wina leży gdzie indziej. Sprawdź, jakie codzienne nawyki mogą zagrażać Twoim zębom i co zrobić, by poprawić ich kondycję: Oto 6 zachowań, które niszczą Twoje szkliwo:

Zbyt częste i agresywne szczotkowanie

Mocne i wielokrotne szorowanie zębów prowadzi do ścierania szkliwa oraz powstawania ubytków. Takie szczotkowanie może powodować cofanie się dziąseł, a jest to problem coraz bardziej powszechny. Szczotkowanie zębów 3 razy dziennie w zupełności wystarczy. Osoby, które mają problem ze zbyt agresywnym szorowaniem zębów powinny zakupić szczoteczki o bardzo miękkim włosiu.

Spożywanie kwaśnych produktów

Mowa o napojach gazowanych, winie, herbacie, sokach owocowych czy kawie. Owoce takie jak pomarańcze, cytryny czy kiwi również prowokują żołądek do wytworzenia większej ilości kwasów, które tworzą nadżerki. Oczywiście nie musisz ze wszystkiego rezygnować. Wystarczy, że ograniczysz spożywanie wyżej wymienionych produktów. Szczotkowanie zębów tuż po spożyciu kwaśnego owocu również nie jest dobrym pomysłem. Najlepiej umyj je płynem do płukania lub wypłucz usta wodą.

szkliwo

Bruksizm

Czyli popularne zgrzytanie zębów lub nadmierne zaciskanie ich. Zachowanie to wywołane jest najczęściej stresem co skutecznie uszkadza szkliwo. Wiele pacjentów skarży się na bóle głowy oraz nadwrażliwość zębów, a nawet nie wie, że cierpi na taką przypadłość. Jeżeli masz wątpliwości, umów się na wizytę u stomatologa. Ten szybko rozpozna objawy bruksizmu i zleci odpowiednie leczenie.

Nadmierny refluks

Jeżeli cierpisz na tę dolegliwość (cofanie się zawartości żołądka do przełyku), prawdopodobnie cierpisz również na nadwrażliwość zębów. Dzieje się tak, ponieważ Twoja jama ustna wciąż narażona jest na działanie kwasów żołądkowych mających destrukcyjny wpływ na szkliwo. Objawy refluksu może zdiagnozować dentysta, ale odpowiednie leczenie zaleci gastrolog.

Za mało śliny

Suchość w jamie ustnej negatywnie wpływa na kondycje szkliwa. Ślina zapobiega jego osłabieniu, ponieważ naturalnie oczyszcza zęby z resztek jedzenia i neutralizuje kwasy. Jej brak lub niski poziom w jamie ustnej przyczynia się do erozji szkliwa. Jeżeli Twój organizm nie produkuje dużej ilości śliny wspomagaj się wodą mineralną.

Nieumiejętne posługiwanie się nicią dentystyczną

Nic dentystyczna jest jednym z głównych sposobów na utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej. Pomaga usunąć resztki jedzenia oraz osadu nazębnego. Jednak nie każdy wie jak się nią poprawnie posługiwać, co często skutkuje uszkodzeniem dziąseł oraz stanami zapalnymi. Zęby nitkuj zawsze po szczotkowaniu. Oderwaną nitkę przesuwaj między zębami delikatnym ruchem starając się nie szarpać pod linią dziąseł. Pamiętaj o czyszczeniu wszystkich powierzchni między zębami. W razie nadmiernego krwawienia dziąseł lub zauważeniu ubytków zgłoś się niezwłocznie do stomatologa.