Niestety, niektóre rodzaje leków potrafią sukcesywnie zepsuć nasze zęby. Szczególnie te przeznaczone do leczenia alergii, depresji, jak również wiele innych antybiotyków. Sprawdź, jakie jeszcze leki potrafią oddziaływać na Twoje uzębienie.
Czy wiedziałeś, że powszechnie stosowane leki potrafią znacząco szkodzić Twoim zębom? Według badań wiele z nich przyczynia się do powstawania kamienia nazębnego, próchnicy czy przebarwień. Za taki stan rzeczy obwinia się szczególnie leki na depresję, antybiotyki lub leki wziewne. Przyjrzyjmy się więc bliżej negatywnemu oddziaływaniu leków na zęby.
Astmatycy, miejcie się na baczności! Sporo leków przyjmowanych za pomocą inhalatorów sprzyja rozwojowi bakterii próchniczych. Dodatkowo obniżone PH w jamie ustnej powoduje erozję szkliwa. Szczególną uwagę należy zwrócić na leki wziewne w formie proszku. Osadzający się na powierzchni zębów proszek przyczynia się do powstawania erozji. Dlatego po przyjęciu leku, należy przepłukać usta wodą. Astmatycy często mają zaburzone odczuwanie smaku. Dlatego więcej piją oraz spożywają sporo posiłków kwaśnych i słodkich. Osoby stosujące leki wziewne powinny szczególnie dbać o higienę swoich zębów, a także częściej odwiedzać gabinety stomatologiczne w celu kontroli.
Tetracyklina jest jednym z antybiotyków, które szkodzą zębom. Używa się jej w leczeniu trądziku. Niestety przez to, że gromadzi się w szkliwie, może powodować trwałe przebarwienia. Dotyczy to tylko dzieci i występuje, wtedy gdy antybiotyk podawany jest przez dłuższy czas. U dorosłych antybiotyki negatywnie oddziałują na naturalną florę bakteryjną w jamie ustnej. Przez to mogą pojawiać się afty, a nawet drożdżyce w postaci owrzodzeń. Niestety nieleczona drożdżyca jest groźna w swoich konsekwencjach. Grzyby atakują układ pokarmowy, powodując zatrucie całego organizmu. Gdy dojdzie do zakażenia grzybami, należy niezwłocznie udać się do stomatologa lub lekarza pierwszego kontaktu.
Leki moczopędne, uspakajające, na depresję oraz przeciwhistaminowe: co łączy je wszystkie? Ich długotrwałe stosowanie zmniejsza produkcję śliny, która pomaga usuwać resztki pokarmów oraz szkodliwe bakterie. Mniejsza ilość śliny przyczynia się również do powstawania cukrów, co wiąże się z dłuższym działaniem kwasów produkowanych przez bakterie. Tym samym zwiększa się ryzyko powstawania kamienia nazębnego i próchnicy.
Wielu, z wspomnianych leków, nie powinno się przyjmować dłużej, niż to konieczne. Natomiast w trakcie leczenia należy szczególnie zadbać o higienę jamy ustnej oraz jej nawilżenie. W tym celu woda okazuje się najlepszym środkiem. Jeżeli przyjmujesz tego typu leki i obawiasz się o swoje zęby, umów się do naszego Centrum Stomatologii Nowoczesnej LoveDent gdzie gruntownie przebadamy Twoje zęby!