Wasze dzieci mają problem z wadą zgryzu? A może dopiero spodziewacie się potomstwa i już staracie się dowiedzieć, jak najwięcej o rozwoju małego człowieka. Bez względu na to, na którym etapie życia jesteście, jeśli kwestia krzywych zębów u dzieci nie daje Wam spokoju - świetnie trafiliście. ;-)
Problem krzywych zębów zwykle ma dwa podłoża - środowiskowe i genetyczne. Sami możecie dostrzec czy szczęka dziecka prawidłowo się rozwija. Jakie są tego oznaki?
szerokie podniebienie
drożne drogi oddechowe i swoboda w oddychaniu przez nos
prawidłowo rozwinięty łuk zębowy, w którym mieszczą się wszystkie zęby Jak rozpoznać, że szczęka dziecka nie rozwija się prawidłowo?
kiedy wyrastające zęby nie mieszczą się w łuku zębowym, więc wyrzynają się krzywo
kiedy zęby dolne zachodzą na górne - tzw. zgryz krzyżowy
kiedy dziecko nadmiernie chrapie i ma problemy ze swobodnym oddychaniem przez nos, co może być oznaką niedrożności dróg oddechowych
Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, problem krzywych zębów zwykle ma dwa podłoża - środowiskowe i genetyczne. Na te drugie nie mamy wpływu, jednak jako rodzice możecie postarać się zminimalizować ryzyko, zwracając uwagę na codzienne postawy i zachowania dziecka.
Zaniedbania i lekceważenie zdrowia jamy ustnej również mogą być przyczyną. Jeśli dziecko ma problemy z próchnicą, a w efekcie traci zęby mleczne, naraża się na przemieszczanie się pozostałych zębów i skrócenie łuku zębowego. Następstwem jest brak miejsca dla wyrastających zębów i wyrzynanie się ich w nieprawidłowym miejscu.
Innym z czynników, które mogą powodować krzywe zęby u dziecka, są niezdrowe nawyki, tj. ssanie kciuków czy zbyt długie ssanie smoczka. Jako rodzice, powinniście szczególnie zwrócić uwagę na takie zachowania, ponieważ możecie im zaradzić.
Rodzicom - jeśli nie są specjalistami w dziedzinie, ciężko będzie trafnie ocenić czy szczęka ich potomstwa rozwija się bez zarzutów, dlatego wizyta w specjalistycznym gabinecie jest koniecznością. Krzywe zęby u dziecka można wychwycić już na etapie wczesnego dzieciństwa, a wtedy łatwiej będzie przeciwdziałać. Wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym powinny odbywać się regularnie już od pojawienia się pierwszego ząbka, a kiedy wyrosną już wszystkie mleczaki, zaleca się konsultację u ortodonty.