photo

Kłopotliwa diastema - jak sobie radzić z przerwą między zębami

2017-02-24

Diastema - tak nazywana jest popularna “przerwa między zębami”. Niestety diastema może prowadzić do problemów z mową, zgryzem czy chorobą przyzębia. Jeżeli zaczyna stwarzać kłopoty, należy ją zlikwidować. Sprawdź jak się jej pozbyć!

Przerwa między górnymi jedynkami nie zawsze oznacza wadę zgryzu. Staje się nią, gdy szpara przekracza 2mm. W osobnych przypadkach jest to po prostu cecha charakterystyczna w uzębieniu. Sprawdź jak poradzić sobie z diastemą, gdy ta zaczyna sprawiać większe problemy.

Rodzaje diastemy

Diastema równoległa: Rozsunięte jedynki są ustawione równolegle

Diastema zbieżna: Gdy końcówki zębów skierowane są do siebie

Diastema rozbieżna: Górne końcówki skierowane są na przeciwległe strony

Przyczyny powstawania diastemy

Diastema prawdziwa: Gdy występuje przerost lub niski przyczep wędzidełka wargi górnej.

Diastema rzekoma: Spowodowana brakiem siekaczy bocznych, ich zmniejszonym rozmiarem lub zębami nadliczbowymi.

Diastema fizjologiczna: Pojawia się w okresie przed wyrżnięciem się zębów siecznych bocznych, między 7 a 9 rokiem życia. Najczęściej nie ma więcej niż 2mm.

W przypadku leczenia

Diastemy prawdziwej: Podcinana się wędzidełko. Noszenie aparatu ortodontycznego również w tym przypadku jest bardzo pomocne.

Diastemy równoległej: Zależy od szerokości szpary między zębami. Zamyka się tą, która występuje powyżej 2 mm. Sporo zależy również od wieku osoby.

Diastemy zbieżnej: Noszenie aparatu stałego jest tutaj koniecznością

Diastemy rozbieżnej: Leczona jest za pomocą aparatu zdejmowanego

Diastemy rzekomej: Jeżeli diastema wynika z braku zębów, stosuje się implanty

Diastema fizjologiczna nie wymaga leczenia. Zamyka się sama

W przypadku nadprogramowego zęba wykonuje się ekstrakcję i zsuwa jedynki płytą akrylową ze skręcaną śrubą lub sprężynkami międzyzębowymi (sposób ten sprawdza się w przypadku diastemy równoległej i rozbieżnej). Aby leczyć diastemę zbieżną należy użyć aparatu stałego.

Inne sposoby na pozbycie się diastemy

Aparat ortodontyczny stanowi najlepszy sposób na pozbycie się przerwy między zębami. Niestety trzeba go długo nosić. Dla niecierpliwych istnieje alternatywa - licówki, czyli nakładanie cienkich porcelanowych płytek na zęby. Najszybszą techniką metodą jest bonding. Polega on na zamknięciu przerwy między zębami z pomocą kompozytu. Efekty widać już po pierwszej wizycie. Metoda ma jednak swoją wadę. Jest mniej trwała niż zakładanie licówek, które mogą posłużyć wiele lat.

Podsumowanie

Sposobów na diastemę jest kilka. Jeżeli w Twoim uzębieniu widnieje przerwa, zgłoś się do naszego Centrum Stomatologii Nowoczesnej LoveDent. Profesjonalnie i fachowo przebadamy Twoje zęby oraz naprawami wszelkie defekty.