photo

Jak nie szkodzić własnym zębom?

2018-03-23

Odwiedzający nas pacjenci często przez niewiedzę samemu wyrządzają krzywdę swoim zębom. Czasami postępują zgodnie z zasadami przekazanymi im w dzieciństwie, a czasem trzymają się własnych przyzwyczajeń, które niestety nie zawsze są właściwe. Sprawdźcie więc, jak postępować na co dzień, aby nie szkodzić własnym zębom.

Pozbywaj się resztek jedzenia

Resztki jedzenia nie powinny zalegać w jamie ustnej wiele godzin po spożyciu posiłku, ponieważ w ten sposób dochodzi do namnażania się bakterii. Jeśli masz taką możliwość, zjedz w spokoju, daj sobie chwilę na delektowanie się smakiem, a potem udaj się do łazienki, aby pozbyć się pozostałych drobinek. Najprostszym sposobem jest oczywiście szczotkowanie, ale jeśli nie masz wystarczająco dużo czasu, możesz skorzystać z płynu do płukania jamy ustnej.

Pij wodę

Nie zawsze mamy taką możliwość, aby po każdym posiłku szczotkować zęby. Jeśli przebywamy w domu, nie powinno być to problemem, kłopot natomiast pojawia się, kiedy np. spożywamy śniadanie, obiad czy przekąski w pracy. Ciężko i niezdrowo byłoby wytrzymywać 8 godzin bez posiłku, dlatego, jeśli nie możemy umyć zębów po jedzeniu, warto przepłukać jamę ustną wodą. Wybieraj tę niegazowaną, która nie tylko pomoże Ci usunąć resztki posiłków, ale również dostarczy szkliwu niezbędnych minerałów.

Poczekaj ze szczotkowaniem

Kieruj się pierwszą zasadą, ale nie po każdym posiłku. Jeśli zdecydowałeś się owocową przekąskę i jadłeś np. cytrusy, tj. pomarańcze, grejpfruty czy pomelo, nie powinieneś szczotkować zębów bezpośrednio po zakończeniu posiłku. Poczekaj z tym przynajmniej pół godziny, a w międzyczasie wyrównaj pH, popijając szklankę wody. Kwaśne potrawy rozmiękczają szkliwo, przez co podczas szczotkowania możesz je dodatkowo uszkodzić.

Na koniec

Zależy Ci na zdrowej jamie ustnej i pięknym uśmiechu? Zacznij od pozbycia się niewłaściwych nawyków i naucz się nie szkodzić własnym zębom. Jeśli interesuje Cię więcej wskazówek - zaglądaj częściej na naszego bloga. Zapraszamy również na wizytę kontrolną, aby upewnić się, że Twoim zębom nic nie grozi.