photo

Jak kondycja nerek wpływa na stan jamy ustnej

2016-12-02

Nerki są niezwykle istotnymi dla zdrowia filtrami organizmu. Mogłoby się wydawać, że nie mają żadnego związku z jamą ustną. To tylko pozory. Dziś dowiesz się jak kondycja nerek wpływa na stan tkanek jamy ustnej.

Każdego dnia Twoje nerki wykonują ciężką pracę. Oczyszczają krew z produktów przemiany materii, regulują gospodarkę wodną i elektrolitową a ponadto filtrują ponad 180 litrów krwi w ciągu doby. Jeżeli ich praca jest nieprawidłowa, Twój organizm szybko da o tym znać. W tym Twoje uzębienie. Dowiedz się jak kondycja nerek wpływa na stan jamy ustnej.

Jakie są skutki choroby nerek?

Choroby nerek mają znaczący wpływ na organizm. Przez nie w Twojej jamie ustnej może dojść do zaburzenia pracy ślinianek, działania smaku, zaburzenia w budowie tkanki kostnej i mineralnej zębów itp. A to jeszcze nie pełna lista negatywnych czynników złej pracy nerek na jamę ustną.

I na odwrót…

Zapalenie przyzębia oraz choroby zębów również nie są obojętne dla organizmu. Chorobowe zmiany w jamie ustnej mogą doprowadzić do przewlekłych i ostrych zapaleń nerek, o których chory dowiaduje się, gdy choroba jest już mocno rozwinięta. W niektórych przypadkach jedynym lekarstwem okazuje się dializa, a także przeszczep. Zdarzają się przypadki, gdzie chorobę nerek jako pierwszy diagnozuje dentysta. Objawy zachodzące w jamie ustnej są bardzo charakterystyczne dla zapaleń i chorób nerek.

Przykre konsekwencje problemów z nerkami

Zakłócenie pracy gospodarki wodno-jelitowej powodują nerki. Przez to zmienia się ilość wydzielanej śliny, co negatywnie wpływa na stan jamy ustnej. Śluzówka również ulega zmianom pod wpływem leków przyjmowanych podczas leczenia choroby nerek. Podobne działanie mają środki immunosupresyjne, które przyjmowane są przez osoby po przeszczepie nerek. Leki te powodują wysuszenie tkanek jamy ustnej, przez co stają się podatne na wszelkie podrażnienia, uszkodzenia oraz drobnoustroje. Przez kserostomię w jamie ustnej powstają stany zapalne, które trudno się goją. To natomiast sprzyja powstawaniu przykrego zapachu. Wszelkie zmiany, które szkodzą śluzówce, sprzyjają rozwojowi drobnoustrojów, które przez krwiobieg docierają do nerek i tworzą tam ognisko zakażenia.

Wpływ nerek na:

Zęby: Praca nerek ma ogromny wpływ na ilość i jakość śliny. Jej niedobór występujący podczas choroby odbija się na kondycji zębów. Brak odpowiedniej ilości śliny w ustach zmienia pH w środowisku jamy ustnej. Dodatkowo zęby nie są odpowiednio obmywane co zwiększa ilość osadu oraz resztek pokarmu osadzających się na ich powierzchni. Takie warunki są idealne dla rozwoju próchnicy, która atakuje szkliwo. Tutaj również zachodzi wzajemne oddziaływanie. Jeżeli osoby o zdrowych nerkach nie leczą próchnicy, jej bakterie dostaną się do krwiobiegu i zaatakują wspomniany organ.

Tkankę kostną: Schorzenia nerek mają wpływ na odwapnienie kości oraz pojawienia się na nich guzów, które lokalizują się najczęściej w żuchwie. Niestety, takie guzy szybko się rozrastają skutecznie niszcząc kości. Do tego dochodzi możliwość deformacji twarzy, co w konsekwencji może zagrażać życiu.

Przyzębie: Statystycznie choroby dziąseł i przyzębia częściej pojawiają się u osób cierpiących na problemy związane z przewlekłą niewydolnością nerek. Dodatkowo u takich osób jest podwyższone nagromadzenie płytki nazębnej. Stan zapalny przyzębia sprawia, że do krwiobiegu przenikają bakterie, które trafią do nerek.

Podsumowując

Jak widzisz istnieje spory związek między kondycją nerek a stanem zdrowotnym jamy ustnej. Zachęcamy do odwiedzenia naszego Centrum Stomatologii Nowoczesnej w celu sprawdzenia stanu Twojego uzębienia. Dbając o zdrowie niezbędne są kontrole okresowe, które pozwolą na wczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości.