Erozja szkliwa to poważny problem, którego nie można lekceważyć. Choć początki bywają niezauważalne, skutki mogą być nieodwracalne.
Mimo że szkliwo należy do najtwardszych tkanek w ludzkim ciele, jest ono niezwykle kruche. Uszkodzenie tej zewnętrznej powłoki zęba może zakończyć się zachwianiem równowagi mineralnej, a w rezultacie erozją szkliwa. Ta początkowo może być zupełnie niezauważalna. Niestety, uśpienie czujności, brak reakcji na to schorzenie i zwlekanie z leczeniem może doprowadzić do nieodwracalnych zmian.
Jeśli zastanawiasz się, jak samemu możesz pomóc jamie ustnej w walce z erozją szkliwa, przygotowaliśmy coś specjalnie dla Ciebie ;-) Najbardziej szkodliwe dla szkliwa są kwasy, które się na nich osadzają, zmiękczając je i obniżając pH jamy ustnej. To prowadzi do demineralizacji i zanikania potrzebnych składników mineralnych. Kwasy, które pojawiają się w jamie ustnej, mogą mieć różne źródła. Oto niektóre z nich:
Wiesz już, że do erozji dochodzi pod wpływem osadzania się kwasów. Jakie są objawy świadczące, że to schorzenie może dotyczyć Ciebie?
Wiesz już czym jest erozja szkliwa, co może być jej źródłem oraz jakie są objawy. Jeżeli po przeczytaniu tego wpisu, podejrzewasz, że mógłbyś mieć do czynienia z tym przykrym schorzeniem, odwiedź nasze Centrum Stomatologii Nowoczesnej. Sprawdzimy, czy masz się czego obawiać oraz trafnie ocenimy stan Twojego uzębienia! Zapraszamy ;-)