Ekstrakcja zęba to zabieg z dziedziny chirurgii stomatologicznej. Potocznie jest wszystkim znany jako “wyrywanie zęba”. Ta metoda leczenia jest znana ludzkości od czasów starożytności. W ówczesnych czasach nawet nikt nie marzył o innych sposobach wyleczenia się z bólu zęba, jak poprzez jego usunięcie. Obecnie jednak zabieg ten jest ostatnią deską ratunku. Do ekstrakcji zęba, stomatologów najczęściej zmusza bardzo rozwinięta próchnica, gdy nie można już zastosować innych metod leczenia.
Zabieg ten jest wykonywany w ostateczności, kiedy nie można już chorego zęba uratować w żaden inny sposób. Najczęstszymi wskazaniami do usunięcia zęba są takie schorzenia jak:
Zabieg ekstrakcji jest zawsze poprzedzony wykonaniem zdjęcia rentgenowskiego. Zrobione zdjęcie pozwala dentyście na dokładne zweryfikowanie stanu uzębienia i poznanie rozmieszczenia zębów. Dzięki takiej analizie stanu pacjenta, lekarz zaplanuje jak ma prawidłowo przeprowadzić zabieg. Ekstrakcja zęba przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, dzięki temu ból jest minimalnie odczuwalny. Dzięki zastosowaniu specjalistycznego sprzętu ząb zostaje poluzowany, następnie stomatolog usuwa go w całości. Po usunięciu stosuje się metodę wyłyżeczkowania, która ma na celu staranne wyczyszczenie dołu zębowego z ewentualnych ukruszonych resztek. Na koniec zębodół jest opatrywany jałową gazą lub szwem.
Aby nie dopuścić do konieczności przeprowadzenia zabiegu ekstrakcji, należy m.in. dbać o staranną i regularną higienę jamy ustnej, zdrowo się odżywiać oraz regularnie odwiedzać lekarza stomatologa.
Więcej porad i informacji znajdziesz na naszym blogu.