Gdy zaczynasz odczuwać nawet najdrobniejszy ból zębów, nie zwlekaj z leczeniem. Wielu pacjentów decyduje się przekładać wizyty u swoich dentystów. Niestety, czas działa na ich niekorzyść. Nie dość, że odkładanie pogarsza stan zębów to dodatkowo potrafi zepsuć wakacje, podczas których ból znacznie się nasila. Dlaczego podczas urlopu zęby bolą bardziej?
Klimatyzacja w upalne dni przynosi ulgę, ale może być niebezpieczna dla Twoich zębów. Nagłe zmiany temperatur mogą powodować nieprzyjemny ból podobny do tego, który odczuwasz jedząc lody czy pijąc zimne napoje. Osoby z nadwrażliwością zębów powinny unikać klimatyzowanych pomieszczeń oraz ograniczyć konsumpcję zmrożonych pokarmów.
Zbyt wysoka temperatura również nie służy Twoim zębom. Ciepło sprzyja rozwojowi stanów zapalnych i bakterii. Prowadzi to do próchnicy i zapaleń. Występowanie bólu w takich momentach może świadczyć również o nadwrażliwości zębów. Jej przyczyną jest cofanie się z wiekiem dziąseł i odsłanianie "szyjek zębowych". Pozbawione ochrony oraz w wielu przypadkach szkliwa, gwałtowniej reagują na każdą zmianę temperatury.
Dieta bogata w kwaśne owoce może być odpowiedzialna za nadwrażliwość zębów. To one powodują rozpuszczanie szkliwa, które odpowiedzialne jest za ochronę zębów. Chcesz wiedzieć co jeszcze niszczy szkliwo? Odwiedź nasz wcześniejszy wpis.
Zmiana ciśnienia atmosferycznego nie jest obojętna dla twoich zębów. Szczególnie podczas lotu bądź wycieczki górskiej gdy obniża się ciśnienie. Występuje wtedy ból, który może wynikać z obecności gazu w komorze zęba, co jest oznaką procesu zapalnego.
Zwiększona aktywność częściej występująca latem niż w innym porach roku ma spory wpływ na kondycję Twojego uzębienia. Zwiększone ukrwienie i metabolizm tkanek przyspiesza procesy zapalne, które w innych okolicznościach występowałyby później, lub nie były by tak nagłe.
Odwiedź dobrą klinikę stomatologiczną przed planowanym urlopem. Dzięki temu masz szansę wyeliminować wszelkie nieprawidłowości, które mogłyby przeszkodzić Ci w wypoczynku.
Unikaj wentylatorów oraz wdychania powietrza w znacznie niższej od otoczenia temperaturze
Zimne napoje zastąp letnimi albo pij je przez słomkę, tak by napój nie miał bezpośredniego kontaktu z zębami
Zadbaj o dietę. Owoce cytrusowe, słodycze czy napoje gazowane sprzyjają rozwojowi nadwrażliwości zębów. Wzrost kwasowości śliny sprzyja demineralizacji szkliwa.
Nadwrażliwość można leczyć. Zacznij od wyboru odpowiedniej pasty. Źle dobrana działa agresywnie na szkliwo co w konsekwencji może je zniszczyć. Oczywiście nie powinieneś się leczyć na własną rękę. Najlepsze rady i skuteczne sposoby leczenia znajdziesz u zaufanego stomatologa. Odwiedź nasze centrum stomatologii, by dowiedzieć się więcej!