photo

Dlaczego nadmierne żucie gumy szkodzi

2016-10-07

Żucie gumy w reklamie zawsze oznaczało skuteczną walkę o białe i zdrowe zęby. Ale czy tak jest faktycznie? Nie do końca. Żucie gumy ma wiele skutków ubocznych, które mogą Ci poważnie zaszkodzić. Dlaczego nadmierne żucie gumy szkodzi?

Na pewno nie raz słyszałeś, że żucie gumy pomaga likwidować osad, wybiela zęby i przeciwdziała próchnicy. Można uznać, że pozytywnie wpływa na zdrowie Twoich zębów. Jednak to nie do końca prawda. Zobacz, dlaczego nadmierne żucie gumy szkodzi.

2

Zgrzytanie zębami

Przerost mięśni żwaczy spowodowany żuciem gumy może powodować bruksizm (o którym wspominaliśmy tutaj). Nie lekceważ go. Zgrzytanie zębami prowadzi do wielu innych przykrych dolegliwości. Jedną z nich jest zwichnięcie stawu skroniowo-żuchwowego. Wszystko przez ocierające się kły podczas intensywnego zgrzytania. Jeżeli często boli Cię głowa, czujesz “przeskakiwanie” szczęki przy otwieraniu ust bądź ból przy ziewaniu to natychmiast ogranicz żucie gumy!

Problemy gastryczne

Częste żucie sprzyja problemom z jelitami i żołądkiem. Nadmiernie połykane powietrze wywołuje ból brzucha oraz inne dolegliwości trawienne. Słodziki zawarte w gumie (sorbitol i mannitol) sprzyjają zaburzeniom jelitowym. Ponadto guma prowokuje do wytwarzania się soków trawiennych, podrażniając błonę śluzową jelit i żołądka. Może prowadzić to do powstawania wrzodów. Chcesz tego uniknąć? Żuj gumę po posiłku. Jeżeli zmagasz się z problemami gastrycznymi na co dzień, lepiej przestań w ogóle z niej korzystać. Na koniec wiadomość do rodziców dzieci oraz osób żujących gumę w sporych ilościach. Substancje w niej zawarte (sorbitol i ksylitol) posiadają delikatne właściwości przeczyszczające i prowadzą do zaburzeń przewodu pokarmowego.

Rakotwórcze działanie

Samo żucie gumy nigdy nie zastąpi szczotkowania dlatego należy ją spożywać z umiarem. Szczególnie że od żucia gumy można się uzależnić. A co z zarzutami o właściwości rakotwórcze? Okazuje się, że nie odbiegają one daleko od prawdy. Część specjalistów wskazuje odpowiedzialny za to octan winylu. Inni oskarżają o to aspartam. Sprawa nie jest jednak oczywista i wciąż wywołuje kontrowersje.

Żując gumę jemy mniej zdrowego

Niektórzy chcąc odgonić głód, sięgają po paczkę gum. Żucie nie zmniejsza jednak kalorii a dodatkowo sprawia, że mniej jemy tego, co zdrowe. Szczególnie mowa o owocach. Wszystko przez miętowy smak gumy, przez który owoce wydają się gorzkie. Łatwiej za to sięgnąć po słodycze, chipsy i resztę “śmieciowego” jedzenia.

Próchnica i erozja szkliwa

Guma posiadająca cukier prędzej wywoła niż zapobiegnie próchnicy. Inaczej sytuacja wygląda z jej bez cukrową odmianą. Guma wytwarza więcej śliny, która neutralizuje kwasy produkowane przez bakterie znajdujące się na płytce nazębnej. Ale i ta zawiera sztuczne składniki i konserwanty, które przyczyniają się do erozji szkliwa.

Trzeba znać umiar

Oczywiście guma (bez cukru) to nie samo zło. Ma kilka właściwości, które pozytywnie wpływają na kondycję zębów. Warto żuć ją po posiłku, szczególnie jeżeli nie masz możliwości umycia zębów. Dzięki temu zwiększysz wydzielanie się śliny, która neutralizuje kwasy i wypłukuje resztki pokarmu. Dodatkowo działa bakteriobójczo. Jednak jak ze wszystkim, należy zachować umiar. Wskazówka na koniec: Nie żuj gumy dłużej niż 10-15 minut. W razie dodatkowych pytań, czy wątpliwości, zapraszamy do odwiedzenia naszego centrum stomatologicznego gdzie chętnie odpowiemy na wszelkie pytania związane z prawidłową higieną jamy ustnej.