photo

Czym jest bruksizm i jak mu zapobiec

2016-12-09

Bruksizm to niewdzięczne schorzenie. Najczęściej daje o sobie znać w nocy. Objawia się zgrzytaniem zębów podczas snu oraz ścieraniem szkliwa. Dzisiaj dowiesz się czym jest bruksizm i jak mu zapobiec.

Powikłania związane z bruksizmem również nie należą do przyjemnych. Bóle głowy, nadwrażliwość zębów czy ból stawów są jednym z wielu negatywnych skutków nieleczonego bruksizmu. Z nami dowiesz się czym jest bruksizm i jak mu zapobiec.

Objawy bruksizmu

Charakterystyczne w przypadku tego schorzenia są trzaski w stawach skroniowo- żuchwowych np. podczas ziewania lub żucia gumy. Zgrzytanie zębami to również nawracający ból głowy, odczuwalny szczególnie rano po przebudzeniu. Ból towarzyszy również w okolicach karku i na plecach. Innym objawem bruksizmu jest oczywista nadwrażliwość zębów, pojawiająca się w trakcie jedzenia i picia. Dzieje się tak, ponieważ starte szkliwo nie chroni unerwionych tkanek zęba przed czynnikami zewnętrznymi.

Sprawdź, czy chorujesz na bruksizm

W tym celu udaj się na wizytę do stomatologa, który dokładnie obejrzy Twoje zęby i dokona diagnozy. Przez bruksizm dochodzi również do wspomnianych zmian w stawach skroniowo-żuchwowych, które widoczne są na zdjęciu RTG. Pacjenci na ogół nie łączą bólu karku, pleców czy głowy ze zgrzytaniem. Wizyta oraz badanie jamy ustnej przez dentystę szybko mogą wykazać czy Twoich zębów nie dotknęły negatywne skutki bruksizmu.

Powody bruksizmu

Stres: Przestań tłumić w sobie emocje! Twój organizm prędzej czy później będzie chciał się ich pozbyć. Jeżeli nagromadzone emocje nie znajdą swojego ujścia, nocne zgrzytanie będzie odpowiedzią na ten stan. Bruksizm najczęściej dotyka osoby zmęczone, obciążone obowiązkami bądź zestresowane. Podobnie ma się sytuacja z dziećmi oraz nastolatkami, które w wieku dojrzewania odczuwają wiele sprzecznych, wywołujących stres emocji. Niedobór magnezu: Bruksizm często łączy się z niedoborem składników takich jak np. magnez. W diagnozie tego, jakich składników może brakować w Twoim organizmie pomocne okażą się badania krwi. Zadbaj również o odpowiednią suplementację. Uwaga na pasożyty: U dzieci bruksizm często objawia się np. poprzez owsicę. Dzieci bardziej narażone są na pasożyty przez brak wyrobionych nawyków w higienie. Również dorośli powinni na nie uważać. Dbaj więc o zdrowie przestrzegając podstawowych zasad higieny osobistej. Wada zgryzu: Jeżeli zęby zamykają się nierówno - dochodzi do ścierania oraz erozji szkliwa. Jeżeli Twój stomatolog po wizycie stwierdzi, że Twój zgryz jest przyczyną ścierania się zębów, powinieneś poddać się leczeniu ortodontycznemu. Aparat nazębny leczy bruksizm i pomaga pozbyć się dolegliwości bólowych.

Jak leczyć bruksizm?

Odwiedź swojego stomatologa, który oceni rodzaj leczenia oraz objawy. Ważnym elementem terapii jest stosowanie szyn protruzyjnych, które hamują odruch zgrzytania. Często leczenie schorzenia wiąże się ze zmianą stylu życia. Pomaga w tym np. ograniczenie spożywania kawy, częste spacery bądź odkwaszanie organizmu. Warto również zadbać o kondycję, wysypiać się i dbać o dietę. Pamiętaj, że stan Twojego zdrowia zależy od tego, jaki tryb życia prowadzisz.

Na koniec

Bruksizm to schorzenie, którego nie należy lekceważyć. Jeżeli po przeczytaniu tego wpisu, podejrzewasz, że mógłbyś mieć do czynienia z tym przykrym schorzeniem, odwiedź nasze Centrum Stomatologii Nowoczesnej. Sprawdzimy, czy masz się czego obawiać oraz trafnie ocenimy stan Twojego uzębienia!