photo

Co siedzi w Twojej szczoteczce

2016-11-04

Swoją szczoteczkę powinieneś używać co najmniej dwa razy w ciągu dnia. Ale czy wiesz, że wraz z nią oprócz pasty wprowadzasz również miliony bakterii do swojego organizmu? Z nami dowiesz się, co siedzi w Twojej szczoteczce! Jeżeli dawno nie wymieniałeś swojej szczoteczki, mamy dla Ciebie złą wiadomość. Podczas mycia zębów oprócz pasty możesz wprowadzić nawet 100 mln bakterii, które lądują w Twojej jamie ustnej! Zaraz dowiesz się, z czym możesz mieć do czynienia, szczotkując zęby.

Tooth brushes in glassCo siedzi w Twojej szczoteczce:

  • Bakterie gnilne: Powstają z resztek pokarmu, które zostają na szczoteczce po jej użyciu. Nawet najlepsze płukanie nie usunie wszystkich bakterii. Ważne jest, by co jakiś czas wyparzać szczoteczkę wrzątkiem. Bakterie gnilne rozwijają się szczególnie szybko na wilgotnym włosiu przechowywanym w szczelnie zamykanych pojemnikach.

  • Bakterie fekalne: Bakterie tego typu trafiają na szczoteczkę, gdy ta przechowywana jest blisko muszli toaletowej lub gdy dotykasz szczoteczki nie myjąc rąk po wizycie w toalecie. Gdy szczoteczka wpadnie do toalety, nadaje się automatycznie do wyrzucenia. Żadne metody odkażające nie usuną drobnoustrojów fekalnych z jej szczelin. Bakterie tego typu powodują choroby jelit i zatrucia.

  • Bakterie wywołujące zapalenie jamy ustnej: Jeżeli przechodzisz okres chorobowy, bakterie i wirusy, które tkwią w Twojej jamie ustnej przenoszą się na szczoteczkę. Dlatego pamiętaj, by po każdej przebytej chorobie od razu wymieniać swój podstawowy przyrząd do higieny jamy ustnej. We włosiu mogą znajdować się również bakterie próchnicy, chorób przyzębia, oraz mikroflora odpowiedzialna za powstawanie aft i zajadów.

  • Wirusy chorób żołądkowo-jelitowych, HIV, grypy, zapalenia wątroby, HPV: Tak, to wszystko może się znaleźć na Twojej szczoteczce. Umycie zębów szczoteczką osoby zarażonej grypą bądź wirusem HIV zwiększa ryzyko przeniesienia zakażenia poprzez krew (w przypadku np. uszkodzenia dziąsła bądź śluzówki jamy ustnej)

Jak chronić swoją szczoteczkę

  1. Trzymaj szczoteczkę z dala od toalety! Pamiętaj również by zamykać klapę. Jeżeli szczoteczka wpadnie do sedesu, bezzwłocznie ją wyrzuć!

  2. Zanim złapiesz za szczoteczkę, umyj ręce - szczególnie po skorzystaniu z toalety lub po przyjściu z dworu. Na rękach znajduje się ponad milion bakterii, które przenosimy na inne przedmioty, w tym na rączkę szczoteczki.

  3. Gdy szczoteczka spadnie na podłogę, do wanny bądź umywalki, dokładnie ją wypłucz, a następnie polej wrzątkiem.

  4. Nigdy nie używaj cudzej szczoteczki do zębów! Zawsze miej swoją. Zadbaj o to by główka Twojej szczoteczki nigdy nie stykała się z obcą szczoteczką.

  5. Po każdym myciu zębów dokładnie wypłucz szczoteczkę i okresowo wyparzaj ją.

  6. Zwykłą szczoteczkę wymieniaj co miesiąc oraz po każdej przebytej chorobie. Natomiast wkłady do elektrycznej wymieniaj co 3 miesiące. Jeżeli w krótszym czasie widzisz na swojej szczoteczce ślady użytkowania (np. zużyte włosie) to również znak, że powinieneś kupić nową.

  7. Jeżeli masz do wyboru szczoteczkę z prawdziwego lub sztucznego włosia, wybierz tą ze sztucznego. Na niej bakterie mniej chętnie się osadzają niż na tej z prawdziwego włosia.

Na koniec

Po więcej informacji zapraszamy do naszego centrum stomatologii. Tam odpowiemy na wszelkie nurtujące Cię pytania oraz doradzimy jak prawidłowo zadbać o higienę jamy ustnej.