photo

Wszystko co powinieneś wiedzieć o elektrycznej szczoteczce do zębów

2016-10-14

Szczoteczka elektryczna już dawno wyprzedziła tradycyjną. Dlaczego? Czyści dokładniej i wymaga zdecydowanie mniej wysiłku. Chcesz wiedzieć w jaki sposób myć nią zęby, by w pełni wykorzystać jej potencjał? Dziś dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o elektrycznej szczoteczce do zębów.

Pozornie elektryczną szczoteczką zęby czyścisz tak samo, jak tradycyjną. Jest jednak pewna różnica. Skuteczność szczoteczki elektrycznej jest większa, a także wymaga mniej wysiłku niż w przypadku mycia zębów zwykłą szczoteczką. Dowiedz się co powinieneś wiedzieć o elektrycznej szczoteczce do zębów, by w pełni wykorzystać jej właściwości.

2Jaką szczoteczkę elektryczną wybrać?

Można wyróżnić kilka rodzajów szczoteczek. Każda z nich ma wymieniane główki, które należy zmieniać co 3 miesiące. Oto one:

Obrotowe: Szczoteczki o okrągłych główkach, wykonujących ruchy rotacyjne (Około 8000 ruchów na minutę)

Obrotowo-pulsacyjne: Są takie same jak obrotowe, ale dodatkowo, dzięki ruchom pulsacyjnym, dociskają do powierzchni zębów

Dźwiękowe (Soniczne): Czyszczą zęby z płytki nazębnej za pomocą wibracji. Podłużna główka szczotkuje większą powierzchnię niż jej mniejsza okrągła wersja. Włosie szczoteczki dzięki falom dźwiękowym wpada w drgania a powstała energia, przepływa przez szczeliny między zębowe, usuwając zanieczyszczenia. Przeciętne szczoteczki soniczne wykonują od 30 000 - 42 000 ruchów na minutę

Ultradźwiękowe: Oprócz standardowego czyszczenia, wytwarzają fale ultradźwiękowe, które niszczą łańcuchy bakterii. Dzięki temu najlepiej ze wszystkich szczoteczek oczyszczają sfery przy dziąsłach, niedostępne dla zwykłych szczoteczek.

Większość szczoteczek posiada kilka trybów działania, które wpływają na biel zębów oraz zachowanie odpowiedniej higieny. Dla osób z delikatnymi dziąsłami polecamy wybrać szczoteczkę z miękkim włosiem. Twarde są dla osób borykających się z kamieniem nazębnym. Za szczoteczkę elektryczną zapłacisz od kilkudziesięciu do kilkuset złoty. W praktyce najdroższe modele nie muszą być wcale najlepsze. Najtańsze jednak mogą nie służyć tak długo i skutecznie jak powinny.

Jaka technika szczotkowania?

Pastę umieść na główce szczoteczki i przyłóż do zębów pod kątem 45 stopni (tak jak przy tradycyjnym szczotkowaniu). Włącz ją i przesuwaj kolejno po zębach. Mniejsze główki spotykane w większości szczoteczek elektrycznych, czyszczą jeden ząb na raz. Korzystaj z nich z wyczuciem. Zbyt mocne dociskanie może powodować zniszczenie szkliwa bądź podrażnienie dziąseł.

Jak często myć zęby elektryczną szczoteczką?

Podobnie jak w przypadku tradycyjnej szczoteczki, zęby należy myć po każdym posiłku. Minimalne dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Czas szczotkowania szczoteczką elektryczną jest krótszy niż w przypadku tradycyjnej, ponieważ jest ona w stanie wykonać więcej ruchów w ciągu minuty niż jej archaiczna konkurentka.

Jakiej pasty używać?

Nie ma reguły, jeżeli chodzi o wybór pasty. Może to być jej najzwyklejsza odmiana. Gdy już nałożysz ją na główkę nie włączaj jej, zanim nie przyłożysz główki do zębów. Inaczej pasta pod wpływem wibracji, łatwo może spaść z włosia.

Nie zapominaj o języku

Szczoteczka do czyszczenia języka doskonale usuwa bakterie oraz resztki pokarmu. Wystarczy przejechać kilka razy główka szczoteczki po powierzchni języka od nasady aż po koniec, a także po bokach. Po czyszczeni przepłucz jamę ustną wodą lub płynem do płukania.

Co w przypadku aparatów na zęby?

W tym wypadku należy zwrócić szczególną uwagę na rodzaj końcówki. Zalecamy używać specjalnej końcówki przeznaczonej do czyszczenia zębów z aparatem stałym. W przypadku higieny zębów z aparatem, nie zapominaj o nitkowaniu zębów tuż po oczyszczeniu ich szczoteczką.

W przypadku dodatkowych pytań odnośnie szczoteczek elektrycznych zapraszamy do naszego centrum stomatologii gdzie rozwiejemy wszelkie wątpliwości!