Zaczerwienienia, obrzęki, krwawienie to niektóre z możliwych objawów choroby dziąseł. Dowiedz się więcej na jej temat i odpowiednio wcześniej zacznij przeciwdziałać.
Choroba dziąseł to częsty problem pacjentów. Nie należy kojarzyć jej jednak wyłącznie z osobami starszymi, ponieważ przez zaniedbania nierzadko występują również u tych młodszych.
Zaczerwienione lub obrzękłe dziąsła to pierwsze objawy, które mogą wskazywać na to, że Twoje dziąsła nie są w odpowiedniej kondycji. Jeśli choroba zacznie się rozwijać, w trakcie codziennego szczotkowania, możesz zauważyć krwawienie. Na tym jednak nie koniec. Jeśli nie zareagujesz wystarczająco wcześnie, stan jamy ustnej będzie się pogarszał. Dziąsła zaczną się odsuwać od zębów, odsłaniając szyjki zębowe. Następnie pod dziąsłami może utworzyć się kieszonka, do której będą trafiać pokarmy oraz płytka nazębna. To zaawansowany etap choroby dziąseł, w którym konieczne będzie leczenie stomatologiczne. Jeśli nie zaczniesz przeciwdziałać, efekty będą nieodwracalne - zęby zaczną się ruszać, a nawet wypadać.
Niestety najczęstszą przyczyną są zaniedbania. Pacjenci, którzy nie kontrolują regularnie stanu swojego uzębienia i kondycji zdrowotnej całej jamy ustnej, najczęściej narzekają na problemy z dziąsłami. Dlaczego tak się dzieje? Codzienne szczotkowanie zębów niestety nie wystarcza, aby całkowicie usunąć płytkę nazębną i powstający na niej kamień, który osadza się również pod dziąsłami. Niezbędne jest oczyszczanie osadu oraz kamienia profesjonalnymi narzędziami w rękach doświadczonej higienistki stomatologicznej. W przeciwnym razie nagromadzony na zębach osad może doprowadzić do wywołania stanu zapalnego, a co za tym idzie niszczenia się tkanek oraz dziąseł.
Problemy z dziąsłami mogą niestety doprowadzić nawet do utraty zębów, dlatego nie można ich lekceważyć. Jeśli zauważysz pierwsze objawy, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty. Pozwól zdiagnozować chorobę na wczesnym etapie, dzięki czemu łatwiej ją będzie wyleczyć.