photo

Chcesz pozbyć się przebarwień ze szkliwa? Skorzystaj z piaskowania!

2017-04-07

Masz dosyć osadów czy przebarwień na zębach? Czas na piaskowanie! W tym wpisie dowiesz się na czym polega ten zabieg i jakie są jego efekty!

Zabieg piaskowania usuwa osad nazębny i przebarwienia. Proces odbywa się za pomocą piaskarki. Sprawdź jak często możesz poddawać się zabiegom usuwania przebarwień oraz innych osadów z powierzchni zębów.

Powstawanie płytki nazębnej

Płytka nazębna to osad powstały z resztek pokarmu, obumarłych komórek błony śluzowych oraz bakterii. Te ostatnie wywołują choroby dziąseł oraz wytwarzają kwas atakujący szkliwo. Proces ten przyspiesza powstawanie ubytków. Niestety szczoteczka do zębów nie jest w stanie wyczyścić wszystkich dostępnych miejsc, w których gromadzi się płytka. Dlatego piaskowanie należy wykonywać regularnie, aby uniknąć chorób zębów czy dziąseł.

Kto powinien skorzystać z piaskowania?

Piaskowanie jest szczególnie wskazane dla:

  • Koneserów kawy i herbaty
  • Palaczy
  • Osób wybielających zęby
  • Osób noszących aparaty ortodontyczne Pacjenci z powyższych grup powinni zgłaszać się na zabieg co kilka miesięcy. Regularne wizyty i piaskowanie zapobiegają rozwojowi bakterii i chorób dziąseł, zachowując zęby w świetnej formie.

Piaskowanie boli?

Absolutnie nie - to zabieg bezbolesny i bezpieczny. Jeżeli jesteś posiadaczem słabego szkliwa, po zabiegu możesz odczuwać delikatny dyskomfort spowodowany podrażnienie dziąseł. Może pojawić się również specyficzny posmak piasku dentystycznego. Na szczęście wszystkie objawy szybko mijają.

Proces piaskowania zębów

Piaskarka pod ciśnieniem rozpyla w jamie ustnej pacjenta proszek, który dociera do trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych. Następnie zużyty piasek jest odsysany. Zabieg trwa około pół godziny. Po piaskowaniu warto zastosować fluoryzację, aby wzmocnić szkliwo zębów.

Co po zabiegu?

Przez pierwsze godziny po zabiegu, należy powstrzymać się od spożywania alkoholu - zwłaszcza czerwonego wina, kawy, herbaty czy palenia papierosów oraz produktów barwiących, takich, jak buraczki, borówki itp. Wtedy zęby wciąż są podatne na przebarwienia. Po kilku godzinach można powrócić do regularnego spożywania pokarmów i płynów. Pamiętaj, aby jak najdłużej cieszyć się efektami piaskowania należy zachować wzorową higienę jamy ustnej.

Przeciwskazania?

Jeżeli:

  • Cierpisz na stan zapalny dziąseł
  • Zmagasz się z astmą lub pylicą
  • W Twojej jamie ustnej na błonie śluzowej pojawiły się rany
  • Masz problem z owrzodzeniem narządów układu pokarmowego
  • Masz alergię na któryś ze składników używanych podczas zabiegu piaskowania Powinieneś poinformować o tym swojego dentystę. Odwiedzając nasze Centrum Stomatologii Nowoczesnej LoveDent pomożemy Ci podjąć decyzje odnośnie zabiegów oraz odpowiemy na wszelkie pytania, które będą ich dotyczyć. Umów się na wizytę już dziś!