photo

Chcesz mieć zdrowe zęby? Zadbaj o dziąsła!

2017-02-17

W higienie jamy ustnej nigdy nie zapominaj o swoich dziąsłach. Zaniedbanie ich może prowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości, które w najgorszym wypadku mogą prowadzić do paradontozy!

Choroby dziąseł atakują z zaskoczenia. Często są również przyczyną utraty zębów! Jeżeli podczas szczotkowania Twoje dziąsła są zaczerwienione, krwawią a zęby zaczynają się ruszać, powinieneś jak najszybciej to zbadać!

Od czego się zaczyna?

Krwawienie dziąseł jest pierwszym sygnałem, który świadczy o tym, że dzieje się coś niedobrego. Najczęściej jest to stan zapalny, który może zaatakować również kość podtrzymującą zęby.Zapalenie wywołują bakterie, które znajdują się na płytce nazębnej. Nieusuwane podczas szczotkowania i nitkowania nawarstwiają się. Przez to bakterie atakują nie tylko zęby, dziąsła, ale również kość żuchwy i szczęki. Konsekwencje tego procesu objawiają się w rozchwianiu zębów, a nawet konieczności ich usunięcia. Taki finał spowodowany jest zaniedbaniem codziennej higieny zębów.

Skutki zaniedbania

Gdy zauważysz, że Twoje dziąsła krwawią, niezwłocznie zabierz się za leczenie. Na tym etapie jest to proces odwracalny. Jeżeli jednak zbagatelizujesz te sygnały, może dojść do nieodwracalnego uszkodzenia kości oraz włókien mocujących zęby. Pod dziąsłami zaczynają się tworzyć kieszonki. Tam gromadzą się resztki jedzenia: Idealne środowisko do rozwoju bakterii. Jeżeli w porę nie zareagujesz, zapalenie kości postępuje. Wszelkie podpory dla zębów ulegają zniszczeniu. Dziąsła opuszczają się odsłaniając ruszające się zęby. Niestety jest to spowodowane paradontozą.

Leczenie paradontozy

Najpierw usuwany jest z powierzchni zębów kamień. Dzięki temu dziąsło powraca na swoje miejsce.- Drugi etap to korekcja rozrośniętych kieszonek. Jeżeli kieszonki nie zdążyły się jeszcze rozrosnąć, można je po prostu oczyścić i spłycić, wyskrobując kamień osadzony na korzeniu zęba. Pod śluzówkę dziąseł należy również wstrzyknąć leki przeciwzapalne, które pobudzą tkanki do odnowy. W trakcie leczenia wykorzystuje się dwa rodzaje lasera. Naświetlenie miękkie przyspiesza regeneracje kości i zapobiega rozchwianiu zębów. Laser twardy działa jak nóż chirurgiczny, ale nie pozostawia śladów. Laser działa bezboleśnie, usuwając zniszczony brzeg dziąseł. Jeżeli paradontoza jest w zaawansowanym stadium, leczy się ją operacyjnie. Cały zabieg jest bezbolesny (ze znieczuleniem). Tam, gdzie kość została zniszczona, wszczepiony zostaje preparat odbudowujący kość.

Podsumowując

Poprawna higiena jamy ustnej nie polega tylko na czyszczeniu zębów. Jeżeli zauważysz, że Twoje dziąsła krwawią lub dzieje się coś z nimi niedobrego, zgłoś się do naszego Centrum Stomatologii Nowoczesnej. Fachowo zbadamy Twoją jamę ustną i wyleczymy źródło problemu!