Blog
założenie aparatu ortodontycznego

Kiedy założenie aparatu ortodontycznego jest koniecznością?

Piękny usmiech, Porady

Nie możesz nazwać swoich zębów prostymi? Zastanawiasz się, czy założenie aparatu ortodontycznego jest koniecznością? Postanowiliśmy rozwiać Twoje wątpliwości. Zapraszamy!

Choć aparat na zębach częściej widywany jest u nastolatków, również osoby w starszym wieku mogą zdecydować się na jego założenie. Każda pora jest dobra, aby wyprostować swoje zęby i cieszyć się pięknym uśmiechem. Chęć poprawienia wizerunku nie powinna przyćmić jednak tego, że założenie aparatu ortodontycznego wiąże się również z aspektami zdrowotnymi. Na tym właśnie skupimy się w dzisiejszym wpisie.

Kiedy założenie aparatu ortodontycznego jest koniecznością?

Głębokie wady zgryzu

Pierwszym przypadkiem, w którym koniecznością będzie założenie aparatu ortodontycznego – są głębokie wady zgryzu. Osoby, których dotyczy ta dolegliwość, mogą mieć problemy z prawidłową wymową oraz z żuciem. Niestety na tym nie koniec. Wady zgryzu uniemożliwiają właściwe funkcjonowanie stawów skroniowo-żuchwowych, a co więcej mogą być również przyczyną zaburzeń psychicznych.

Odkładanie się płytki nazębnej

Innym powodem, dla którego założenie aparatu ortodontycznego może pomóc w uporaniu się z problemami, jest skłonność do intensywnego odkładania się płytki nazębnej. Krzywe uzębienie jest szczególnie podatne do takiej tendencji. Dlaczego? Jeśli zęby nie ułożyły się prawidłowo i nachodzą na siebie, szczotkowanie ich oraz przestrzeganie zasad prawidłowej higieny jest znacznie utrudnione. Brak dostępu do niektórych zakamarków jamy ustnej sprawia, że płytka oraz osady nazębne zaczynają się odkładać, a w rezultacie tworzy się kamień nazębny. Nie uporanie się z tym problemem może doprowadzić do paradontozy.

Nieświeży oddech

Warto również zwrócić uwagę na to, że nierówności w uzębieniu stwarzają przestrzenie, w których osadzają się resztki pokarmów. To z kolei może przyczynić się do dyskomfortu z powodu nieświeżego oddechu.

Na koniec

Proste zęby to nie tylko aspekt wizualny. W wielu przypadkach założenie aparatu ortodontycznego jest koniecznością, aby uporać się z problemami zdrowotnymi. Jeśli dostrzegasz, że Twoje zęby ni są proste, zarejestruj się do naszego Centrum Stomatologii Nowoczesnej, gdzie podczas badania kontrolnego sprawdzimy, czy nierówności mogą przyczyniać się do nieprawidłowości w Twojej jamie ustnej -;)

 

Dodaj komentarz