photo

Wybór pasty do zębów - na co zwrócić uwagę?

2018-07-27

Czym powinna się charakteryzować dobra pasta do zębów? Jak wybrać tę właściwą, tak aby być pewnym, że codzienne szczotkowanie będzie skuteczne? Tego dowiesz się z dzisiejszego wpisu. Zapraszam do lektury!

Szczotkowanie zajmuje nam zaledwie kilka minut dziennie. Kilka minut, które warto wykorzystać w 100% . Skupienie, właściwa technika szczotkowania i odpowiednie narzędzia - taka kombinacja to gwarancja tego, że Twoje zęby będą w dobrej kondycji. Dzisiaj przyglądamy się bliżej pastom do zębów. Poniżej znajdziesz wskazówki, dzięki którym podczas zakupów w sklepie, nie będziesz miał wątpliwości, po którą sięgnąć.

Fluor - jakie powinno być jego stężenie?

Na początek, poznaj kilka podstaw - fluor to pierwiastek, który pomaga naszym zębom chronić się przed powstawaniem próchnicy. Co nam grozi, jeśli stężenie fluoru w szkliwie jest niewystarczające? W rezultacie szkliwo staje się coraz cieńsze, a co się z tym wiąże - podatne na uszkodzenia i pęknięcia. Dlatego tak ważne jest, aby dostarczać odpowiednią porcję fluoru bezpośrednio do naszego szkliwa, za co odpowiedzialna jest właśnie właściwa pasta do zębów. Zastanawiasz się pewnie, co to znaczy “właściwa”? Szybko odpowiadam - to taka, która ma od 1000 do 1500 ppm związków fluoru. Takie stężenie zwiększy odporność szkliwa na kwaśne środowisko jamy ustnej.

RDA - co to jest i co powinieneś o tym wiedzieć?

RDA - z języka angielskiego Radioactive Dentin Abrasio, to współczynnik ścieralności. Z pewnością wielokrotnie zauważyłeś, a raczej wyczułeś podczas szczotkowania, że pasty do zębów zawierają w sobie mikrogranulki. Są one odpowiedzialne za ścieranie osadu, który codziennie powstaje na naszym szkliwie. To właśnie za pomocą współczynnika RDA określa się ilość substancji ściernych zawartych w paście. Jak pewnie się domyślasz - w tej kwestii trzeba zachować równowagę. Naszym zębom są potrzebne substancje, które uporają się z osadem, ale ich stężenie nie może być zbyt wielkie, ponieważ narażamy się wtedy na uszkodzenie szkliwa czy podrażnienie dziąseł. Jaki więc podjąć właściwy wybór pasty do zębów? Pasty, które stosujemy każdego dnia, powinny być oznaczone współczynnikiem ścieralności między 45 a 70. Nie jest to jednak reguła. Osoby, których zęby należą do nadwrażliwych, powinny wybierać te pasty, które są bliżej dolnej granicy, a więc 45, a nawet 40.

Na koniec

Jeśli wybór pasty do zębów, wciąż nie jest dla Ciebie łatwy, warto skonsultować się z lekarzem stomatologiem lub higienistką stomatologiczną , którzy najtrafniej dopasują ją do Twoich indywidualnych potrzeb.