photo

Skąd biorą się ósemki i co z nimi zrobić

2017-01-06

Dziś pod naszą lupę trafią ósemki. Nazywane zębami mądrości często bywają bardzo kłopotliwe. Dowiedz się skąd biorą się ósemki i co z nimi zrobić.

Skąd się biorą ósemki i dlaczego?

Ósemki to dodatkowe zęby, które wyrastają, gdy osiągasz wiek dorosły. Najczęściej między 18 a 25 rokiem życia. Dlaczego tak późno? Właśnie wtedy Twoja szczęka staje się na tyle rozwinięta, by pomieścić dodatkowy ząb. Niestety pacjenci, z ósemkami w dziąsłach, skarżą się na szereg dolegliwości z tym związanych.

Czym są ósemki?

Zęby mądrości jako trzonowce służą do rozdrabniania pokarmu. Mimo że naszym prehistorycznym przodkom były potrzebne, dziś nie spełniają żadnej ważnej funkcji. Łuk zębowy współczesnego człowieka znacząco się różni. Dlatego proces wyżynania ósemek przebiega niewłaściwie i tak często jest bolesny.

Kiedy usuwać?

Usunięcie ósemek zalecane jest, gdy stłaczają inne zęby, rosną pod nieprawidłowym kątem bądź wrastają w policzek. Dodatkowo są częstym elementem stanów zapalnych dziąseł. Nierzadko występuje sytuacja, gdzie ósemka zaczyna spychać siódemkę, naciskając na jej korzeń. W najgorszym wypadku kończy się to usunięciem obu zębów. Oczywiście można uniknąć tych przykrych konsekwencji. Wystarczy regularnie odwiedzać dentystę i obserwować rozwój ósemki, by w porę przeciwdziałać, wszelkim niebezpiecznym zmianom.

Wstrzymanie procesu wyrzynania

Czasem proces wyrzynania ósemki zostaje wstrzymany. Wtedy ząb jest niewidoczny, ale wciąż znajduje się w dziąśle. Najczęściej położenie takich zębów jest nieprawidłowe, ponieważ naciskają na korzenie trzonowców. Dochodzi wtedy do stłoczenia pozostałych zębów. Aby sprawdzić ułożenie ósemki należy wykonać zdjęcie rentgenowskie szczęki i żuchwy, zwane zdjęciem pantomograficznym.

Usunięcie nie zawsze jest proste

Ósemki sprawiające sporo problemów prędzej czy później będą wymagały usunięcia. Dużo również zależy od ułożenia zęba. Zabieg przeprowadzony jest przy znieczuleniu miejscowym. Po usunięciu zęba ważne jest utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej, aby uniknąć zakażenia. Dlatego zabronione jest palenie papierosów, przepłukiwanie ust bądź czyszczenie zębów w okolicy rany. Należy za to ochładzać bolące miejsce np. przykładając do policzka kompres z lodu. Alkohol oraz napoje, które zawierają kofeinę, również zostają wykluczone. Podobnie sytuacja wygląda z jedzeniem twardych bądź wymagających żucia pokarmów. Nieprzyjemne uczucie po zabiegu powinno ustąpić w przeciągu kilku dni od wykonania operacji. Jeżeli tak się nie stanie albo pojawią się komplikacje, zgłoś się niezwłocznie do swojego dentysty.Ponadto badania dowodzą o możliwości wykorzystania swoich żywych zębów (w tym głównie zatrzymanych ósemek) jako własny materiał kościozastępczy. Ma to zastosowanie jako wypełniacz w implantologii oraz chirurgii oraz mikrochirurgii stomatologicznej.

Na koniec

Przy ósemce ważna jest profilaktyka oraz obserwacja. Jeżeli zauważyłeś u siebie wyrzynającą się ósemkę bądź zaczynasz mieć z nią problemy, zgłoś się do naszego Centrum Stomatologii Nowoczesnej. Fachowo zbadamy i ocenimy co dalej zrobić z Twoją kłopotliwą ósemką!