photo

Jakie są powody i konsekwencje utraty zębów?

2016-06-30

Utrata zęba najczęściej wiąże się z silnymi emocjami. Dla dzieci, pierwsze wypadające zęby mleczne są prawdziwym przeżyciem, mimo że jest to naturalny proces. Dla dorosłych jednak przedwczesna utrata zęba na pewno nie jest niczym przyjemnym. By tego uniknąć ważne jest byś poznał powody oraz konsekwencje utraty zębów, by w porę im przeciwdziałać.

 

Często dopiero po stracie doceniamy prawdziwą wartość tego, co straciliśmy. Tyczy się to szczególnie zębów. Dopiero gdy stracisz któryś z nich, zauważysz jak spory wpływ miały one na Twoje zdrowie, poczucie pewności siebie i samoocenę. Stąd tak ważna jest odpowiednia opieka oraz higiena Twojego uzębienia. Szczególnie, że zęby traktowane są jako integralna część naszej prezencji.

Powody przedwczesnej utraty zębów

Zaniedbanie higieny: Prawidłowe szczotkowanie z nitowaniem to podstawa. Do tego warto również użyć płynu do płukania jamy ustnej. Więcej na ten temat znajdziesz w naszym poprzednim wpisie.

Niewłaściwa dieta: jedzenie bogate w cukry czy kwasy, skutecznie uszkadza Twoje szkliwo oraz dziąsła

Przekładanie wizyty u stomatologa: Unikanie stomatologa prędzej czy później kończy się ubytkami, bólem, a nawet i utratą zęba. Im dłużej będziesz zwlekał tym z gorszymi konsekwencjami będziesz musiał się zmagać. Warto przeciwdziałać takim przykrym sytuacjom, zanim w pełni się rozwiną.

Szkodliwe nawyki: Palenie czy zgrzytanie zębami destrukcyjnie wpływa na szkliwo oraz kondycję Twojego uzębienia.

Wypadki i urazy: Wiele sportów, wiąże się z nieprzyjemnymi kontuzjami. Niestety Twoje zęby również są narażone na przykre incydenty.

Jakie są konsekwencje utraty zębów?

  • Zaniżona samoocena (zakrywanie dłonią ust podczas uśmiechu);
  • Problemy z wymową;
  • Unikanie ulubionych pokarmów;
  • Brak pewności siebie w kontaktach z innymi ludźmi;
  • Przesuwanie się i utrata kolejnych zębów;
  • Sztywność w obrębie żuchwy;
  • Zanik kości;
  • Przy większych ubytkach, występują zmiany w wyglądzie twarzy. Usta i policzki zapadają się. Tradycyjne rozwiązania protetyczne różnie radziły sobie z tym problemem. Jednym z nich jest od lat praktykowana proteza. Użytkowanie jej często wiąże się z uciążliwym dyskomfortem. Zdarzają się przypadki gdzie pomimo poprawnego wykonania protezy brak wygody jest na tyle duży, że pacjent nie może z niej korzystać. Promowane kleje czy inne zaczepy również nie rozwiązują w pełni problemu.

Na szczęście dziś nowoczesna stomatologia umożliwia trwałe i bezbolesne uzupełnienie ubytku wykorzystując:

Implanty: Aktualnie to najlepsza metoda zapobiegająca utracie kości i osłabieniu żuchwy w miejscu ubytku. Implanty są idealną imitacją zdrowych zębów, która nie wymaga większej dbałości o higienę niż ich prawdziwe odpowiedniki. Jedyną wadą implantów jest cena. Związana jest z wysokim kosztem materiałów i skomplikowanymi procedurami chirurgicznymi. Pamiętaj by zabieg zakładania implantów przeprowadzał sprawdzony chirurg szczękowy lub chirurg stomatolog. Tylko osoby wysoko wyspecjalizowane mogą dokonywać zabiegu zakładania implantów, szczególnie że raz umieszczone, zostają z nami na zawsze.

Most protetyczny: Kolejny sposób na uzupełnienie ubytków w uzębieniu. Jest ono związane z koniecznością uszkodzenia zdrowej tkanki pozostałego uzębienia, tak by udało się zamocować most. Taka metoda wymaga większej dbałości higienicznej niż implanty.

Jak uniknąć utraty zęba?

Nie zwlekaj z wizytą u stomatologa. Szczególnie gdy zauważasz niepokojące zmiany w swoim uzębieniu. Zbyt długa przerwa, w przypadku zęba, który wymaga natychmiastowej interwencji może powodować powstawanie niebezpiecznych ropni czy innych powracających infekcji. Nasz zespół wykwalifikowanych lekarzy z wieloletnim doświadczeniem zapewni Ci kompleksową opiekę, oraz trafnie wskaże źródło wszelkich dolegliwości. Wizyta w naszej klinice to kluczowy krok ku zdrowym i białym zębom na długie lata.