photo

Nawyki szkodliwe dla zębów

2018-12-28

Stworzyliśmy listę nawyków, które są szkodliwe dla zębów. Przekonajcie się, czy sami nie tworzycie zagrożeń dla zdrowia Waszej jamy ustnej.

Szczotkowanie w pośpiechu

Nadmiar obowiązków sprawia, że czasami brak nam czasu na obowiązki związane z codzienną higieną. Nasi pacjenci często narzekają, że o swoje zęby dbają nieuważnie i w pośpiechu. Absolutne minimum to szczotkowanie zębów przez 2 minuty dwa razy dziennie - czy na prawdę nie można zarezerwować 4 minut w ciągu dnia, aby utrzymać właściwy stan jamy ustnej? Szczotkując zęby w pośpiechu, omijamy większość zakamarków, skupiając się tylko na przedniej części, prowadząc tym samym do gromadzenia osadu w tylnej części.

Zbyt dokładne wypłukiwanie

To wciąż nie koniec naszej listy błędów, które szkodzą zębom. Kolejnym jest nadmierne przykładanie się do tego, aby po szczotkowaniu dokładnie wypluć pastę i wypłukać jamę ustną. To nawyk, który zapewne nabyliście już w dzieciństwie i ciężko się będzie go oduczyć - jednak naprawdę warto! Dlaczego? Pozostawienie cienkiej warstwy pasty umożliwią jej składnikom wzmocnić Twoje szkliwo i odbudować mikroubytki.

Zapominanie o właściwej higienie szczoteczki do zębów

Dbając o higienę jamy ustnej, część z nas kładzie odpowiedni nacisk na dbanie o czystość zębów, dokładne mycie języka oraz delikatny masaż dziąseł. Jeśli należysz do tego grona - świetnie! Musisz jednak pamiętać o jeszcze jednej kwestii - o dbaniu o szczoteczkę do zębów. Kiedy skończysz już szczotkowanie - opłucz ją zimną wodą i upewnij się, że pośród włosia nie utknęły resztki usuniętego z zębów pokarmu.

Długotrwałe korzystanie z tej samej szczoteczki

Kolejnym z nieprawidłowych zachowań, które szkodzą zębom, jest długotrwałe korzystanie z jednej szczoteczki. W efekcie jej włosie staje się zużyte i nie spełnia swoich zadań. Szczoteczkę najlepiej więc wymieniać, maksymalnie, co trzy miesiące - po infekcjach i chorobach gardła oraz kiedy widoczne są ślady użytkowania.

Zależy Wam na zdrowej jamie ustnej i pięknym uśmiechu? Zacznijcie od pozbycia się nawyków, które są szkodliwe dla zębów, a niestety wkradają się do codzienności. Jeśli interesuje Was więcej wskazówek - zaglądajcie częściej na naszego bloga. Zapraszamy również na wizytę kontrolną, aby upewnić się, że Waszym zębom nic nie grozi. Zapraszamy do rejestracji online.