photo

Martwy ząb - odpowiedzi na najważniejsze pytania

2017-11-10

Martwy ząb - już samo stwierdzenie powoduje u wielu ciarki na ciele. A co właściwie ono oznacza? Skąd mamy wiedzieć, że nasz ząb jest martwy i czym może to być spowodowane? Odpowiedzi na te pytania uzyskacie po przeczytaniu dzisiejszego wpisu. Zapraszamy do lektury!

Czym właściwie jest martwy ząb?

Martwym zębem określamy ząb bez żywej miazgi lub taki, który przeszedł leczenie kanałowe. Wchodząc w szczegóły z martwym zębem mamy do czynienia, kiedy z powodu poważnych ubytków próchnicowych lub urazu mechanicznego żywe tkanki w jego wnętrzu obumierają. Doprowadzenie do obumarcia może skutkować wieloma nieprzyjemnymi objawami.

Jak rozpoznać, że ząb jest martwy?

Wielu pacjentów, których dotyczy problem martwego zęba, przez długi czas żyje w nieświadomości. Dzieje się tak, ponieważ obumarły ząb w pierwszej fazie może nie dawać żadnych oznaków, że coś jest z nim nie tak. Prędzej czy później problem wychodzi jednak na jaw. Początkowo ból jest nieodczuwalny jednak z biegiem czasu ulegnie to zmianie. W późniejszym etapie ząb zaczyna się przebarwiać, często staje się ciemniejszy od pozostałych, a to umożliwia już spostrzeżenie kłopotu. Jak jeszcze można rozpoznać, że jeden z zębów ma martwą miazgę? Mając do czynienia z martwym zębem, nie odczujesz na nim czynników zewnętrznych, takich jak niska czy wysoka temperatura. Teraz już wiesz, na co musisz zwrócić uwagę jeśli podejrzewasz, że ten problem dotyczy Twojego uzębienia. Trafną diagnozę pozostaw jednak w rękach specjalistów. Zarejestruj się na wizytę, a my szczegółowo sprawdzimy kondycję Twojej jamy ustnej, a w razie potrzeby zalecimy właściwe leczenie.

Co może być powodem obumierania zębów?

Nie ma jednej, krótkiej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ przyczyn może być naprawdę wiele. Tak samo, jak za wiele innych chorób, również w tym przypadku to próchnica może być odpowiedzialna za obumarcie miazgi. Dlaczego tak się dzieje? Bakterie, które wywołują próchnicę, odpowiedzialne są również za produkcję toksycznych substancji, których oddziaływanie może doprowadzić do zapalenia miazgi. Pogłębianie się ubytku w zębie oraz negatywny wpływ tych substancji sprawia, że dochodzi do obumarcia miazgi. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, także urazy mechaniczne mogą do tego doprowadzić. Nieszczęsne uderzenie może wyrządzić negatywne skutki, spowodowane zaburzeniem przepływu krwi w miazdze zęba. W rezultacie komórki mogą zostać pozbawione dopływu tlenu oraz substancji odżywczych, a to doprowadzić może do martwicy miazgi. Przyczyn może być naprawdę wiele, dlatego warto przykładać dużą wagę do higieny jamy ustnej oraz do dbałości o dobry stan zdrowia całego organizmu.

Jeśli podejrzewasz, że masz martwy ząb, jak najszybciej zgłoś się do specjalisty. Nawet jeśli ten problem nie dokucza Tobie jeszcze w znacznym stopniu, warto zażegnać go, zanim doprowadzi do większych nieprzyjemności.