photo

Jak ciąża wpływa na kondycję zębów

2016-11-10

**Jeszcze do niedawna panowało przekonanie, że ciąża wywołuje demineralizację kości i szkliwa. Okazuje się to nieprawdą. Przyszła mama może mieć zdrowe i lśniące zęby, jeżeli o nie zadba i będzie stosować odpowiednie zalecenia na danym etapie ciąży. Dowiedz się, jak ciąża wpływa na kondycję zębów. ** Zdrowe zęby u kobiety stanowią fundament w prawidłowym procesie ciąży. Sprzyjają również rozwojowi płodu. Według badań, stany zapalne oraz choroby przyzębia przyczyniają się do przedwczesnych porodów, poronień oraz urodzeń dzieci z niską masą. Sprawdź zatem jak ciąża wpływa na kondycję zębów i jak o nie dbać na danych jej etapach.

Jak ciąża wpływa na kondycję zębów

Zanim zajdziesz w ciążę

Regularnie odwiedzaj swojego stomatologa. Dzięki temu będziesz miała stałą kontrolę nad stanem swego uzębienia. To szansa na przedwczesne wyleczenie ubytków, zapaleń dziąsła i przyzębia. Nie przekładaj leczenia drobnych zmian (np. próchnicowych) po okresie ciąży. Zmiany hormonalne mogą przyspieszyć rozwój choroby. Plamy na szkliwie staną się diametralnie większe, a może również dojść do nieodwracalnych zniszczeń w żywej tkance zęba. Przekładanie leczenia na okres po urodzeniu dziecka jest błędem z jeszcze jednego względu. Młoda mama tuż po porodzie będzie bardzo zajęta malcem i z braku czasu może zaniedbać higienę jamy ustnej przesuwając termin wizyty. Możesz natomiast spokojnie poddać się zabiegom wybielającym zęby. Jeżeli planujesz zabieg wszczepienia implantów, powinnaś to zrobić odpowiednio wcześnie jeszcze przed ciążą. Wszystko po to by wszczep miał czas silnie zintegrować się z kością. Wtedy implant nie będzie się chwiał na dziąsłach, które ulegają rozpulchnieniu po wpływem hormonów ciążowych.

W okresie ciążowym

W tym okresie ważna jest stała współpraca stomatologa, który informuje ginekologa czy może wykonać dany zabieg lub zastosować konkretny lek w trakcie ciąży. Ważne są również stałe wizyty kontrolne, które pozwolą szybko wykryć i wyeliminować wszelkie nieprawidłowości jamy ustnej zanim bakterie dostaną się do krwiobiegu, co wpływa negatywnie na przebieg ciąży. W trakcie higieny, stosuj miękkie szczoteczki oraz specjalne pasty dla przyszłych mam. Unikaj płynów do płukania z alkoholem podobnie, jak leków przeciwbólowych i innych bez konsultacji ze swoim ginekologiem, bądź stomatologiem. Nie poddawaj się również zabiegom wszczepiania implantów, nie wybielaj zębów ani nie wykonuj prześwietleń rentgenowskich. W trakcie bolesnego zabiegu możesz przyjąć znieczulenie miejscowe, które pozbawione jest substancji obkurczających naczynia krwionośne. Nie objawiaj się leczenia ortodontycznego. Korekcja wad zgryzu w trakcie ciąży jest prostsza i mniej bolesna. Pulchne tkanki szybciej kształtują się poprzez aparat ortodontyczny, ustawiając się we właściwym miejscu.

Po urodzeniu

Nie zapominaj o regularnych wizytach u swojego stomatologa. Jeżeli w trakcie leczenia konieczne jest użycie znieczulenia miejscowego, powinnaś zrobić przerwę od karmienia piersią na kilka następnych godzin. Nigdy nie zwlekaj z leczeniem chorych zębów na później. Możesz również dokonywać prześwietleń rentgenowskich, zabiegów implantologicznych i protetycznych. Jeżeli nadal karmisz piersią, lepiej przełóż zabieg wybielania na czas, gdy malec podrośnie na tyle, że będziesz mogła karmić go butelką. Podobnie rzecz wygląda przy lekach przeciwbólowych. Można ich używać tylko po konsultacji ze stomatologiem lub pediatrą.