photo

7 produktów spożywczych, które są zdrowe dla zębów

2017-10-13

Dieta to aspekt, który zaraz po szczotkowaniu i regularnych wizytach u dentysty wpływa na zdrowie naszych zębów. Dowiedz się, co służy zębom, a co może im zaszkodzić. Poniżej 7 produktów, które pomogą Ci w walce o zdrowy i piękny uśmiech.

Owoce: wprowadź do diety jabłka

Większość z nas wie, że owoce są źródłem witaminy C i składników mineralnych dobrze wpływających na kości. Natomiast jest jeszcze druga strona medalu, a chodzi o nic innego jak cukier. Owoce zawierają dużą ilość cukru, a ten z kolei jest pożywką dla bakterii wywołujących próchnicę. Natomiast lubiane przez nas cytrusy mają negatywny wpływ ze względu na występujące w nich kwasy, które osłabiają nasze szkliwo. Zatem dlaczego jabłka? Jest to najlepszy wybór ponieważ nie są za słodkie, ani za kwaśne, a jednocześnie dostarczają niezbędnych składników mineralnych. Ponadto jabłka spełniają jedną, istotną funkcję: naturalnie oczyszczają jamę ustną. Nic tylko jeść jabłka!

Ryby: nie bójmy się tych ości

Ryby są znane z trzech głównych składników - wapnia, fosforu i witaminy D. Od tych składników zależy prawidłowa gospodarka wapniowo-fosforowa organizmu i również kondycja zębów. Ryby to także kwasy omega-3, które wspomagają przyswajanie wcześniej wspomnianego wapnia. Z tego właśnie powodu osoby, które często jedzą ryby mają mocne i zdrowe zęby. Starajmy się zjadać takie ryby jak sardynki, szprotki czy tuńczyka z ościami, bo to właśnie w nich znajduje się najwięcej wapnia.

Kalarepa i reszta usuną płytkę nazębną

Kalarepa, marchew, rzodkiewka, seler naciowy, jedzone na surowo usuwają osad i płytkę nazębną, co chroni nasze zęby przed próchnicą i chorobami przyzębia. Twarde warzywa są doskonałym sposobem na masaż dziąseł, dzięki któremu rzadziej chorują. W przeciwieństwie do owoców, warzywa nie będą narażać nasze zęby na działanie kwasów i cukrów. Poza tym zawierają niewiele kalorii, a dużo witamin. Zatem jedzmy warzywa, chociażby między posiłkami zamiast słodyczy, a wpłynie to pozytywnie zarówno na nasz uśmiech jak i sylwetkę.

Przetwory mleczne kontra demineralizacja

Przetwory mleczne są głównym produktem, z którego pozyskujemy chociażby wapno. Jeśli nasz organizm nie otrzyma wystarczającej ilości tego składnika, będzie szukał go gdzieś indziej. I niestety będą to zapasy gromadzone w naszych kościach i zębach. Jakie są tego skutki? Zęby stopniowo się osłabiają, co może doprowadzić do demineralizacji, a ta z kolei do próchnicy i łamania zębów. Bogatym źródłem wapnia są jogurty naturalne bez cukru, w których zawarty kwas mlekowy pozytywnie wpływa na przewód pokarmowy i jamę ustną. Natomiast najwięcej wapnia zawierają sery żółte, ale są bardzo kaloryczne, dlatego warto je jeść z umiarem, po kilka plasterków 2-3 razy w tygodniu.

Zielona herbata działa antybakteryjnie

Japończycy mogą pochwalić się zdrowymi zębami, również dlatego, że piją dużo zielonej herbaty. Zawiera ona związki polifenolowe, które hamują rozwój bakterii w jamie ustnej i chronią także przed zakażeniami. Herbata wzmacnia szkliwo i utrudnia powstawanie płytki nazębnej, a to za sprawą dużej zawartości fluoru. Ponadto pomaga w walce z próchnicą i chorobami przyzębia. Warto pić zieloną herbatę w każdym wieku.

Bogate w minerały algi

Algi zawierają ogromne ilości mikro i makroelementów, w tym ważnych dla zębów składników wspomnianych powyżej: wapnia, fosforu, fluoru, witamin i wysokiej zawartości białka. Warto wiedzieć, że na powierzchni tych roślin rozwijają się bakterie, które wytwarzają enzymy chroniące zęby przed rozwojem próchnicy i zakażeniami błony jamy ustnej. Wodorosty możemy jeść na surowo, podsmażyć czy ugotować.

Jeśli pieczywo to pełnoziarniste

Pieczywo pełnoziarniste jest źródłem dużej ilości magnezu pod warunkiem jeśli dostarczymy go 2 razy mniej niż wapnia. Zatem jeśli jemy dużo produktów z magnezem, lub przyjmujemy go jako suplement diety, powinniśmy także zwiększyć ilość wapnia w diecie. W ziarnach zbóż znajdziemy również fosfor, który jest niezbędnym składnikiem do mineralizacji zębów. Natomiast chleb razowy zwiększa produkcję śliny, co z kolei przyczynia się do wymywania resztek pokarmów pozostałych na zębach.

A jakie produkty niszczą zęby?

  • Będą to z pewnością uwielbiane przez wszystkich słodycze. Niestety są główną przyczyną próchnicy i chorób przyzębia, jak łatwo się domyślić winny jest zawarty w nich cukier. Szczególnie szkodliwe będą lizaki z racji tego, że długo trzymamy je w jamie ustnej oraz słodzone napoje, popijane małymi łykami w ciągu dnia.
  • Chipsy i hamburgery również nie będą tutaj zaskoczeniem. Duża zawartość soli występująca w tych produktach zwiększa wydalanie wapnia z organizmu. Ponadto oblepiają nasze zęby i utrudniają ślinie wymywanie resztek z jamy ustnej.
  • Kolejnymi produktami utrudniającymi przyswajanie wapnia będą te zawierające szczawiany czyli sam szczaw, szpinak czy buraki.
  • Wszystko co kochamy najbardziej czyli mocna kawa, czarna herbata czy napoje typu cola będą sprzyjać demineralizacji zębów i powodują odkładanie się żółtego osadu na zębach. Pamiętajmy, że szczotkowanie zębów nie wystarczy do całkowitego pozbycia się osadu, należy regularnie czyścić zęby w gabinecie stomatologicznym, najlepiej raz na 6 miesięcy.

Podsumowując

Dzięki powyższym poradom będziesz mógł wzbogacić swoją dietę o produkty korzystne dla Twoich zębów i również ograniczyć te, które są niesprzyjające. Pamiętaj jednak, że wszystko jest dla ludzi i nie trzeba pewnych rzeczy zupełnie wykluczać ze swojego menu. Regularne wizyty u dentysty i dbałość o higienę to podstawa, a odpowiednia dieta to doskonały pomysł na wsparcie zdrowia jamy ustnej.