photo

6 złych nawyków, które niszczą Twoje zęby podczas pracy

2016-09-23

Jest wiele nawyków, które negatywnie wpływają na uzębienie. Wiele z nich występuje w trakcie pracy. Podjadanie przy komputerze lub wielogodzinne żucie gumy są jednym z nich. Dowiedz się jak ich uniknąć, by na dłużej cieszyć się zdrowym uzębieniem. Oto 6 złych nawyków, które niszczą Twoje zęby podczas pracy.

Praca pochłania znaczną część Twojego życia. Przy natłoku obowiązków, utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej staje się wyzwaniem. Dodatkowo wiele nawyków, przyczynia się do pogorszenia stanu Twojego uzębienia. Oto lista najpopularniejszych nawyków, które niszczą Twoje zęby podczas pracy.

nawyk2Nuda…czyli podpieranie brody

Patrzysz na zegarek. Do końca pracy została godzina. Znudzony podpierasz ręką swój podbródek i…popełniasz spory błąd. Zagryzasz mocniej zęby, które naciskają na siebie z dużą siłą. Również nieświadomie możesz nimi zgrzytać co skutecznie przybliża Cię do nadwrażliwości i problemów ze szkliwem. Gdy notorycznie podpierasz żuchwę, może dojść do erozji i pękania szkliwa. Objawami takiego stanu są bóle głowy, zębów a w skrajnych wypadkach nawet ich utrata.

Palce precz od ust!

Popularnym nawykiem jest trzymanie palców blisko ust. Do tego dochodzi obskubywanie warg, a nawet dłubanie w zębach. Każde takie zachowanie dostarcza Ci milionów bakterii, które przenosisz z banknotów, klawiatury, telefonu czy kuchni. Wilgotne środowisko jamy ustnej to idealne miejsce dla zarazków i bakterii, które prowadzą do zapaleń dziąseł i problemów z zębami.

Otwieranie zębami czegokolwiek to zły pomysł

Podobnie jak używanie zębów jako nożyczek, ucinając taśmę klejącą lub nici. O podgryzaniu długopisów, ołówków czy linijek również warto wspomnieć. Każde zetknięcie się zębów z przedmiotami codziennego użytku naraża Cię na przenikanie drobnoustrojów, pęknięcie szkliwa czy ukruszenie zęba.

Żucie gumy

Wiemy, że żucie gumy potrafi rozładować stres. To nawet lepszy sposób od palenia papierosów. W końcu bezcukrowe gumy potrafią przywrócić właściwe pH w ustach. Stymulując produkcję śliny pomagają oczyścić jamę ustną. Ale jest jeden warunek. Gumę należy żuć przez kilka minut i nie często. Nadużywanie jej nadwyręża staw skokowo-żuchwowy i powoduje przerost żwaczy. Tyczy się to osób, które przyzwyczaiły się żuć tylko jedną stroną jamy ustnej. Innymi dolegliwościami będą bóle brzucha oraz biegunki spowodowane nadmiarem kwasów żołądkowych wywoływanych przez odruch żucia.

Lubisz podjadać? Niedobrze…

Przekąski nie służą Twoim zębom. Mimo że ślina oczyszcza wnętrze jamy ustnej, to może jej nie starczyć, gdy co chwilę sięgasz po jedzenie. Wtedy na zębach tworzy się osad, a niezmyte resztki pokarmu sprzyjają rozwojowi próchnicy. Jeżeli masz ochotę na przekąskę lepiej wybierz jakiś owoc jak np. jabłko, które usunie płytkę nazębną i wzmocni Twoje dziąsła.

Kawa i herbata Vs. Woda

W pracy jesteś rasowym kawoszem? Niedobrze. Kawa wypłukuje wapń, który buduje zęby. Może jesteś amatorem herbat? Tutaj także przykra wiadomość. Herbata powoduje przebarwienia na zębach, których tak łatwo się nie pozbędziesz. Jakie jest wyjście? Pij więcej wody mineralnej. Dzięki niej ograniczysz czynniki, które przyczyniają się do powstawania osadu na Twoich zębach.

A na koniec pamiętaj: Nigdy nie zapominaj o higienie!

Jak widzisz, rezygnacja z niektórych nawyków będzie miała zbawienny wpływ dla Twoich zębów. Niezależnie od wykonywanego zawodu, zawsze powinieneś szukać sposobu na odpowiednią higienę po posiłku. Dzięki temu przedłużysz żywotność swoich zębów a Twój uśmiech będzie olśniewał na dłużej!